Zmiana zasad delegowania spowoduje zwiększenie kosztów dla wielu polskich przedsiębiorców wysyłających pracowników do innych państw członkowskich UE.
Unijna dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/957 z dnia 28 czerwca 2018 r. zmienia dotychczasowe zasady delegowania pracowników w ramach świadczenia usług. Dyrektywa powinna zostać transponowana do prawa krajowego do 30 lipca 2020 r.
Polska ustawa zmieniająca ustawę o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług została opublikowana w Dzienniku Ustaw 20 sierpnia i wejdzie w życie 4 września 2020 r. Oznacza to, że przedsiębiorcy delegujący pracowników na terytorium RP będą musieli zastosować nowe zasady delegowania od 4 września.
Nowelizacja wprowadza następujące zmiany:
*maksymalny okres delegowania,
*możliwość przedłużenia delegowania do 18 miesięcy,
*modyfikacja minimalnych warunków zatrudnienia,
*rozszerzenie gwarantowanego poziomu minimalnych warunków pracy i płacy przy przekroczeniu maksymalnych okresów delegowania,
*zasadę sumowania okresów delegowania,
*nowe uprawniania dla Państwowej Inspekcji Pracy.
Zmiany zasad delegowania obejmują całą Unię, co oznacza, że będą dotyczyć zarówno pracowników delegowanych do pracy na terytorium RP, jak i pracowników delegowanych do pracy w innych państwach członkowskich UE. Jednak nie wszystkie państwa członkowskie transponowały już unijną dyrektywę do prawa krajowego. Dlatego pracodawcy powinni sprawdzić czy dyrektywa została implementowana w tych krajach, do których delegują swoich pracowników.
Zmiana zasad delegowania może spowodować zwiększenie kosztów dla polskich przedsiębiorców delegujących pracowników do innych państw członkowskich UE.
Nowelizacja nie ma zastosowania do przewozów kabotażowych, zaś do transportu międzynarodowego ustawy o delegowaniu pracowników nie stosuje się.