Okres spłaty leasingowanych aut od 4 do 6 lat

Przedsiębiorcy zainteresowani leasingiem samochodów w 2021 roku częściej poszukiwali pojazdów używanych niż nowych. Preferowany wkład własny nie przekraczał 20% wartości samochodu, a najczęściej wybierany okres spłaty to 4 do 6 lat - poinformował w opublikowanej analizie portal Oferteo.pl.

77% osób zainteresowanych leasingiem samochodów poszukiwało w 2021 r. samochodu osobowego. Pojazdami dostawczymi lub ciężarowymi do 3,5 tony zainteresowana była co piąta firma (19%), a powyżej 3,5 tony - 4% przedsiębiorców.

Znakomita większość firm decydowała się na wynajem długoterminowy tylko jednego samochodu (94%). Jak pokazują dane portalu, połowa spośród pozostałych 6% chciała wziąć w leasing dwa pojazdy. Decyzje te niejednokrotnie powiązane są nie tylko ze służbowymi, ale także prywatnymi potrzebami właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych.
Prawie połowa (47%) leasingobiorców była zainteresowana samochodami używanymi, ale nie starszymi niż pięcioletnie. Nowych pojazdów poszukiwało 31% przedsiębiorców. Część nie wiedziała jeszcze, na jaki stan samochodu powinna się zdecydować i potrzebowała w tym zakresie porady eksperta.

41% użytkowników Oferteo chciało wnieść wkład własny do leasingu w wysokości 5-20% wartości pojazdu. 28% przedsiębiorców deklarowało, że jest w stanie przedpłacić maksymalnie 5% z całej sumy. Najrzadziej wybierany był wkład własny przekraczający 35% wartości przedmiotu leasingu.

W przypadku okresu finansowania połowa firm wybierała taki, który mieści się między 4., a 6. latami. Co trzeci przedsiębiorca chciał spłacić leasing znacznie szybciej - w czasie od roku do trzech lat.

Częstym problemem osób zainteresowanych taką formą finansowania jest brak wystarczającej wiedzy. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy firmy specjalizującej się w doradztwie leasingowym, która wesprze w procesie wyboru odpowiedniej oferty

mówi Karol Grygiel z Oferteo.pl.

Według danych portalu, leasingiem najczęściej interesują się osoby fizyczne prowadzące własną działalność gospodarczą. W dalszej kolejności są to spółki z o.o. i akcyjne oraz spółki osobowe.

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą i nabywa pojazd w leasingu, odnosi korzyści podatkowe, nawet użytkując go częściowo prywatnie. Może takim samochodem pojechać zarówno na spotkanie z klientem, jak i na wakacje. Powstaje jednak pytanie, czy od roku 2022 leasing nie przestanie być atrakcyjny

mówi Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w firmie inFakt.

Wpływ na to będą miały przepisy Polskiego Ładu. Ekspert wskazuje, że według nich, jeśli przedsiębiorca zechce odsprzedać pojazd w ciągu pięciu lat liczonych od końca roku wykupienia go z leasingu do majątku prywatnego, to będzie musiał zapłacić podatek dochodowy. Według obecnych przepisów przedsiębiorcy jeszcze do końca 2021 roku mogą wykupić samochody do majątku prywatnego po okresie leasingu bez żadnych obciążeń podatkowych.

Źródło

Skomentuj artykuł: