To pierwsze takie lotnisko w Polsce. Samoloty będą mogły tam lądować w bardzo trudnych warunkach

Lotnisko w Gdańsku zostało pierwszym w Polsce, gdzie będzie możliwe wykonywanie operacji lądowania samolotów w bardzo niekorzystnych warunkach pogodowych - poinformował Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC).

W komunikacie na stronie internetowej ULC podał, że 15 stycznia prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego "zmienił certyfikat lotniska Gdańsk poprzez jego rozszerzenie o możliwość wykonywania operacji lądowania w Kategorii IIIB na kierunku drogi startowej +29+".

Oznacza to, że lotnisko w Gdańsku stało się "tym samym pierwszym w Polsce lotniskiem i zarazem jednym z niewielu w Europie, gdzie możliwe będzie wykonywanie operacji lądowania statków powietrznych w bardzo niekorzystnych warunkach pogodowych, tzw. warunkach ograniczonej widzialności (LVP)".

"Dla kategorii IIIB (CAT IIIB) wysokość względna decyzji do lądowania jest mniejsza niż 15 m (50 stóp), bądź bez wysokości względnej i zasięgu widzialności wzdłuż drogi startowej nie mniejszej niż 75 m" - wskazano.

Podkreślono, że wydanie nowych uprawnień było możliwe dzięki inwestycjom technicznym i infrastrukturalnym oraz zmianom w procedurach operacyjnych lotniska, przeprowadzonych przez Port Lotniczy Gdańsk przy współpracy z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej.

Źródło

Skomentuj artykuł:

N