Na linii kolejowej Tarnowskie Góry - Zawiercie rozpoczęła się budowa wiaduktu i przejścia podziemnego. Kontynuowane są prace przy peronach, mostach i torach. Powstaje nowa stacja Pyrzowice Lotnisko. Inwestycja realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA za ponad 660 mln zł zapewni dojazd koleją do portu lotniczego „Katowice Airport”. Projekt jest współfinansowany z funduszy unijnych, w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.
Inwestycja przygotowuje warunki do podróży i przewozu towarów na lotnisko w Pyrzowicach od strony Tarnowskich Gór lub Zawiercia. Jej efektem będzie dojazd koleją – najbardziej ekologicznym rodzajem transportu zbiorowego - do portu lotniczego Katowice Airport.
Linia do lotniska w Pyrzowicach, realizowana z Krajowego Programu Kolejowego jest przykładem inwestycji, która pozytywnie wpłynie na transport towarów drogą kolejową oraz lotniczą. Będzie również impulsem do rozwoju gospodarczego regionu
Kluczowym elementem inwestycji jest budowa nowej stacji Pyrzowice Lotnisko w sąsiedztwie portu lotniczego Katowice Airport. Powstaje tam przejście podziemne, którym podróżni bezpiecznie dostaną się na nowo budowane perony. Widoczna jest już część konstrukcji nowego obiektu, a także ściany peronowe. Wcześniej zdemontowano stare tory i przygotowano teren pod nowe.
Efektem inwestycji będzie dojazd pociągiem do portu lotniczego Katowice Airport. Przewidywany czas jazdy z Zawiercia do lotniska to 23 min., a z Tarnowskich Gór niecałe 20 min. Podróżnym z Katowic i z Częstochowy przejazd zajmie ok. godzinę. Dostęp do kolei zwiększą stacja Pyrzowice Lotnisko i nowe przystanki: Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice, Zawiercie Kądzielów. Z myślą o wygodzie podróżnych zostaną zmodernizowane perony na stacjach: Tarnowskie Góry, Siewierz i Poręba, a w Zawierciu powstanie nowy peron.
Wszystkie będą dostosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.
W ramach zadania zostanie odbudowany 30-kilometrowy nieczynny odcinek toru między Tarnowskimi Górami a Siewierzem. Rewitalizacja i elektryfikacja dotyczyć będzie ok. 48 km linii kolejowej. Do portu lotniczego pociągi będą jeździć z prędkością do 140 km/h, a towarowe do 80 km/h. Inwestycja obejmie 59 obiektów inżynieryjnych i 38 przejazdów kolejowo-drogowych.
Zakończenie inwestycji zaplanowane jest w IV kwartale 2023 roku.