Polska przestała być krajem niskich płac

Postkomunizm był w istocie systemem eksploatatorskim; myśmy postanowili to zmienić - powiedział w Bielsku-Białej prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak podkreślił, za rządów PiS Polska przestała być krajem niskich płac.

Podczas spotkania z mieszkańcami prezes PiS przypomniał, że w 2015 r. jego partia przedstawiła program, który oznaczał zmianę stosunków społecznych w Polsce.

Jak mówił, "ci którzy byli dobrze ustawieni w komunizmie, mieli przewagę w tym nowym systemie" po transformacji ustrojowej. Zaznaczył, że płace były wtedy bardzo niskie, a znaczna część społeczeństwa znajdowała się między jedną falą bezrobocia a kolejną.

Jak stwierdził Kaczyński, postkomunizm był w istocie systemem eksploatatorskim, "mechanizmy, które powinny bronić ludzi przed eksploatacją, działały co prawda, ale słabo".

"Myśmy postanowili to zmienić. Czy nam się to udało? Ja ośmielę się powiedzieć, że przynajmniej w bardzo wysokim stopniu tak" - stwierdził. W tym kontekście wymienił wzrost płacy minimalnej i godzinowej za rządów PiS.

"Polska przestała być krajem niskich płac. Dziś w rankingu OECD jesteśmy - państwo w to pewnie nie uwierzą - zaraz za Japonią, zaraz to może nie, bo tam jest pewna przerwa, ale między nami a Japonią żadnego innego kraju nie ma. Przypomnę tutaj pewnego polityka, którego my oceniamy surowo, że Polska będzie drugą Japonią. No to jesteśmy blisko" - powiedział prezes PiS.

"Jeśli ten rozwój i mechanizm rozwojowy, społeczny zostanie podtrzymany, to osiągniemy poziom także tych krajów, które są wyżej niż my" – dodał prezes PiS.

Źródło

Skomentuj artykuł: