Polski rynek e-commerce br. osiągnie rekordową wartość 15 mld euro 

Pandemia i przyjęte obostrzenia wpłynęły na zachowania konsumentów i zmianę ich nawyków zakupowych. Jednym z tego przejawów jest dynamicznie rosnąca popularność e-zakupów. 

O ile na początku roku udział sprzedaży internetowej w sprzedaży detalicznej (wg danych GUS) wyniósł 5,6%, to w okresie lockdownu zwiększył się do 11,9% w kwietniu. W marcu i kwietniu dynamika sprzedaży detalicznej była bezprecedensowo wysoka - odpowiednio 40,7% i 27,7% (m/m, w cenach bieżących) - informuje ministerstwo rozwoju, pracy i technologii.

Choć udział e-zakupów w sprzedaży detalicznej w ostatnich miesiącach obniżył się, co było naturalną konsekwencją powrotu do zakupów tradycyjnych, to można oczekiwać, że zainteresowanie tym kanałem zakupowym będzie nadal rosło, ponieważ na polskim rynku e-commerce nadal jest duża nisza do zagospodarowania.

Według najnowszych danych Bisnode w I półroczu br. powstało 5,5 tys. nowych sklepów internetowych. W rezultacie szacuje się, że obecnie na rynku zarejestrowanych jest ok. 40 tysięcy sklepów internetowych.

Analitycy wskazują na to, że ogromną popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju platformy zakupowe, na których dynamicznie przybywa zarówno sprzedających, jak i kupujących.

Potwierdzają to rekordowe wartości e-zakupów Polaków. Z kolei według raportu eCommerce Europe i firmy RetailX polski rynek e-commerce wzrośnie o blisko 1/3 w bieżącym roku, osiągając rekordową wartość 15 mld euro, czyli ponad 60 mld zł. Dynamiczny wzrost tego rynku, a także aktualne sprzyjające uwarunkowania w kontekście bezpieczeństwa epidemicznego, pozwalają ekspertom szacować, że w najbliższych latach wartość handlu internetowego w Polsce osiągnie wartość 80 mld zł.
 

- Polski rząd pracuje nad różnymi inicjatywami gwarantującymi jednolity rynek cyfrowy - sprawiedliwy i dostępny także dla małych i średnich przedsiębiorstw, które chcą korzystać z platform takich jak Allegro. Chodzi o zapewnienie przedsiębiorcom możliwości skutecznego dochodzenia swoich praw 

stwierdził podczas debiutu giełdowego platformy Allegro na warszawską giełdę wicepremier Jarosław Gowin, szef resortu rozwoju, pracy i technologii.

- Zapraszam przedstawicieli branży e-commerce do udziału w konsultacjach. Gwarantuję szczery i owocny dialog. Wierzę, że wspólnie wypracujemy optymalne rozwiązania - tak, aby prawa i interesy wszystkich stron zostały uwzględnione wedle zasady WIN-WIN - zadeklarował.

Skomentuj artykuł: