Jak zaznacza premier Mateusz Morawiecki, rząd wspiera polskich rolników, gdy tego potrzebują. Udowadnia to w trudnych momentach, takich jak susze czy pandemia COVID-19. Również teraz, gdy świat zmaga się z inflacją, a za naszą wschodnią granicą trwa wojna, wychodzimy z korzystnymi rozwiązaniami dla polskiej wsi. Rolnicy mogą liczyć na dopłaty do nawozów. Skorzystają z tego wszyscy Polacy, którzy zapłacą mniej za żywność.
To jednak niejedyna pozytywna zmiana w ostatnim czasie. Rząd wprowadził wyższe dopłaty do paliwa rolniczego, wprowadza zmiany w emeryturach rolniczych, a także realizuje dopłaty powyżej średniej unijnej dla polskich rolników. O działaniach rządu, skierowanych do gospodarstw rolnych, mówił premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu odwiedził gospodarstwo w powiecie wyszkowskim. Podczas wizyty podkreślił, że rząd zrobi wszystko, aby pomóc rolnikom tak, aby polska wieś była wsią sukcesu.
- Wieś w ostatnich latach doświadczyła wielu problemów i klęsk. Kiedy w 2018 r. rolników dotknęła susza, wypłaciliśmy w 2019 r. 2,5 mld zł. To pięć razy więcej niż nasi poprzednicy przy porównywalnej suszy. W 2019 r. niestety znowu klęska suszy i znowu podobna wypłata w 2020 r. - poinformował premier.
Pandemia COVID-19 również miała negatywny wpływ na sytuację na polskiej wsi. - Potem COVID-19, więc zrobiliśmy Tarczę Antykryzysową, żeby ratować miejsca pracy - także miejsca pracy na wsi. Uratowaliśmy ich 5 mln. Doceniają to dziś międzynarodowe instytucje finansowe i Komisja Europejska – dodał premier.
Obecnie wszyscy zmagamy się ze wzrostem cen, czyli tzw. putinflacją. Jest to spowodowane brutalną agresją Rosji na Ukrainę, a także wysokimi cenami surowców. - Mamy do czynienia ze straszną wojną na Ukrainie. Ona też wpływa na zjawiska i zdarzenia gospodarcze. Mamy do czynienia z wzrostem cen paliw - to przekłada się na koszty produkcji. Mamy wzrost cen nawozów, bo są wysokie ceny gazu - powiedział premier.
Za każdym razem, gdy sytuacja tego wymaga, rząd wspiera gospodarstwa rolne. Nie chowa głowy w piasek i wychodzi naprzeciw trudnym sytuacjom. Wprowadził m.in. natychmiastową obniżkę podatku VAT na nawozy - nie czekając na ostateczną zgodę KE. Oprócz tego m.in.:
- wprowadza dopłaty do nawozów,
- wprowadza dopłaty powyżej średniej unijnej dla małych i średnich gospodarstw,
- wprowadza wyższe dopłaty do paliwa rolniczego,
- wprowadza zmiany w emeryturach rolniczych,
- obniżył VAT na paliwo z 23 proc. do 8 proc.,
- udostępnia rolnikom bezpłatne targowiska na terenach miast i miasteczek,
- uwolnił rolniczy handel detaliczny.
Dopłaty do nawozów dla rolników, to jeden z elementów Tarczy Antyputinowskiej. Na tym rozwiązaniu skorzystają nie tylko rolnicy. Jest ono korzystne dla wszystkich Polaków, którzy zapłacą mniej za żywność. Środki na ten cel pochodzą z budżetu krajowego. W ramach tego programu, pomoc będzie miała formę dotacji bezpośrednich. Rozwiązanie jest skierowane do rolników, którzy: prowadzą działalność w Polsce oraz odczuli skutki wzrostu kosztów nawozów, co jest spowodowane obecnym kryzysem geopolitycznym i związanymi z nim sankcjami.