PSE podpisuje umowy przyłączeniowe dla morskich projektów wiatrowych

Polski operator systemu przesyłowego PSE zawarł umowy przyłączeniowe z PGE, deweloperem projektu  “Baltica offshore wind“. Porozumienie pozwoli do marca 2028 r. przyłączyć do 1500 MW z Elektrowni Wiatrowej Baltica-2. Dwa pozostałe etapy projektu “Baltica” o łącznej mocy 3,4 GW to Baltica -1 o mocy i 896 MW i Baltica-3 o mocy zainstalowanej 1045 MW posiadają już umowy przyłączeniowe, co oznacza, że prąd w ich wytwarzany wejdzie do sieci zarządzanej przez PSE. 

Co ważne, projekty Baltica-2 i 3 uzyskały już pozwolenia środowiskowe i mają zostać oddane do użytku przed rokiem 2030. Natomiast Baltica - 1 ma wejść do sieci po 2030 roku. 

Jak podał branżowy serwis Enerdata PGE może wkrótce sprzedać 50 proc. swoich udziałów w projektach “Baltic” duńskiej firmie - operatorowi Ørsted.

Ponadto PSE podpisało umowę przyłączenia do sieci z niemiecką firmą energetyczną RWE dla projektu morskiej energetyki wiatrowej 350 MW Baltic II, który znajduje się 50 kilometrów w głąb morza bałtyckiego, w środkowej części polskiego Morza Bałtyckiego. 

Z kolei w październiku 2019 r. RWE wszedł na polski rynek morskiej energetyki wiatrowej z zakupem czterech projektów. Łączna moc produkcyjna tych czterech projektów, położonych wokół słupskiego wybrzeża, wynosi 1,5 GW. Ich budowa ma się rozpocząć w 2023 roku.

Źródło

Skomentuj artykuł: