Rekordowy dług publiczny Hiszpanii

Dług publiczny Hiszpanii osiągnął nie notowany wcześniej poziom 1,52 bln euro - powiadomił bank centralny tego kraju (Banco de Espana). Z opublikowanego na stronie instytucji raportu wynika, że w okresie od lutego 2022 roku do lutego 2023 roku zadłużenie publiczne Hiszpanii wzrosło o blisko 80 mld euro, czyli o 5,4 proc.

W ujęciu miesięcznym, czyli w porównaniu do stycznia 2023 roku, zadłużenie publiczne zwiększyło się w lutym br. o ponad 30,2 mld euro.

Bank centralny Hiszpanii wyjaśnił, że rekordowe zadłużenie publiczne to rezultat nie notowanego w dotychczasowej historii kraju długu administracji państwowej, który w lutym br. sięgnął 1,35 bln euro. To o 6,9 proc. więcej, niż w lutym 2022 roku.

Banco de Espana sprecyzował, że rekordowy dług publiczny jest konsekwencją "większych wydatków i niższych wpływów administracji państwowej, wspólnot autonomicznych oraz gmin".

W komunikacie podano, że wartość zadłużenia publicznego Hiszpanii w stosunku do PKB zostanie przedstawiona w raporcie w maju. Na koniec 2022 roku dług publiczny stanowił 113,2 proc. hiszpańskiego PKB.

Źródło

Skomentuj artykuł: