Rekordowy wynik przewozów towarowych na kolei w tym roku

Kolej przewiozła w marcu blisko 19,3 mln ton ładunków. Jest to najlepszy miesięczny wynik w pierwszym kwartale. W lutym przewieziono 17,8 mln ton, a w styczniu 17,1 mln ton - poinformował w środowym komunikacie Urząd Transportu Kolejowego (UTK).

Kolej przewiozła w marcu blisko 19,3 mln ton ładunków. Jest to najlepszy miesięczny wynik w pierwszym kwartale. W lutym przewieziono 17,8 mln ton, a w styczniu 17,1 mln ton - poinformował w środowym komunikacie Urząd Transportu Kolejowego (UTK)

"Dobry wynik w marcu w porównaniu ze styczniem i lutym wskazuje, że sytuacja związana z epidemią SARS-CoV-2 ma mniejszy wpływu na ruch towarowy niż na przewóz pasażerów. Istotny jest tu brak ograniczeń w prowadzeniu ruchu pociągów towarowych w komunikacji międzynarodowej" - komentuje cytowany w komunikacie prezes UTK Ignacy Góra.

"Z informacji docierających z rynku wynika, że obserwowane jest zmniejszenie przewozów w segmentach związanych z towarami wysoko przetworzonymi czy z branżą motoryzacyjną. Jednak w tym szczególnym okresie, cześć przewoźników odnotowała wzrosty realizowanych przewozów" - dodaje Góra.

Z danych UTK wynika jednocześnie, że masa przewiezionych towarów koleją w marcu tego roku spadła o 9,8 proc. w stosunku do analogicznego okresu sprzed roku, kiedy to przewieziono 21,4 mln ton.

Urząd poinformował też, że w pierwszym kwartale tego roku przewieziono 54,2 mln ton ładunków, czyli o 9,7 proc. mniej niż od stycznia do końca marca roku ubiegłego, kiedy przewieziono 60,1 mln ton towarów.

Źródło

Skomentuj artykuł: