Rynek pracy szybko otrząsnął się z koronakryzysu 

W grudniu 2021 r. na portalach rekrutacyjnych opublikowano około 236 tys. nowych ofert pracy. To 34 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. roku - wynika z badania Grant Thornton i firmy Element.

Polski rynek pracy został mocno poturbowany przez pandemię koronawirusa. Jednak jak wynika z danych zebranych przez firmę Element dla Grant Thornton, pandemiczny kryzys przeszedł już do historii i od kilku miesięcy rynek pracy stale przybiera na sile. Od marca 2021 r. roczna dynamika nowych ofert pracy publikowanych na 50. największych portalach rekrutacyjnych osiąga same dodatnie wyniki. W grudniu 2021 roku pracodawcy opublikowali
236,2 tys. nowych ofert pracy. To wynik wyższy o 34 proc. w porównaniu do grudnia 2020 r. To również o 12 proc. więcej niż w grudniu 2019 r., czyli jeszcze przed wybuchem pandemii.
Dla przypomnienia, w kwietniu 2020 r., czyli tuż po wybuchu pandemii, liczba nowych ofert pracy była o ponad 50 proc. niższa niż w kwietniu 2019 r.

W okresie od czerwca 2020 do lutego 2021 r. liczba ofert pracy utrzymywała się na poziomie około 20 proc. niższym niż w roku poprzednim. Obecnie od marca 2021 r. liczba nowych ofert pracy stale notuje wyraźnie dodatnie dynamiki, które - nawet przy uwzględnieniu statystycznego efektu niskiej bazy - potwierdzają, że rynek pracy szybko otrząsnął się z lockdownu i kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.

Liczba ofert pracy już siódmy miesiąc z rzędu jest wyższa niż w analogicznym okresie 2019 r. To pokazuje, że rynek pracy jest bardzo silny i z nadwyżką odrobił straty wywołane walką z pandemią.

Po tym, jak w pierwszej połowie 2021 r. w polskiej gospodarce zniesiono niemal wszystkie istotne ograniczenia związane z walką z koronawirusem, pracodawcy w Polsce szybko zapomnieli o kryzysie i wrócili do znanej nam sprzed pandemii walki o pracownika.

Opublikowane w grudniu 2021 r. 236 tys. ofert pracy to wynik nie tylko wyższy niż w analogicznym miesiącu rok temu (kiedy opublikowano 176 tys. ofert), ale też o 24 tys. wyższy niż w grudniu 2019 r. 

Potwierdza to zarysowaną w poprzednich edycjach raportu tezę, że rynek pracy po głębokim załamaniu w 2020 roku nie tylko odrobił straty wywołane pandemią, ale zrobił to wręcz z nadwyżką, tzn. popyt na pracowników w Polsce jest obecnie nawet wyższy niż w 2019 r.

Warto zauważyć, że grudniowy wynik jest niższy (o 72 tys. ofert) od tego zanotowanego miesiąc wcześniej - w listopadzie 2021 r. Jednak spadek popytu na pracowników w grudniu nie jest niczym zaskakującym - zazwyczaj pod koniec roku widoczny jest silny spadek liczby ofert pracy. Kończą się bowiem prace sezonowe, np. w rolnictwie czy ograniczana zostaje aktywność w budownictwie. W 2019 r. spadek ten wynosił 21 proc, a w 2020 r. - 10
proc.

W grudniu 2021 r. największy wzrost liczby ofert pracy zanotowaliśmy wśród zawodów prawniczych (o 108 proc. rok do roku) oraz wśród specjalistów związanych z zarzadzaniem ludźmi (o 59 proc.). Największy popyt na pracowników widoczny jest w Krakowie i Warszawie, najmniejszy - w Poznaniu i Katowicach.
 

Skomentuj artykuł: