Rzecznik MŚP apeluje do marszałka Senatu

Rzecznik Małych i Średnich przedsiębiorców zwrócił się z apelem do marszałka Senatu o wprowadzenie poprawek pozwalających na mechanizmy osłonowe dla małych i średnich biznesów w związku z podwyżkami cen gazu.

Rzecznik przyznał, że do jego biura zwraca się wielu przedsiębiorców, którzy wskazują na negatywny wpływ rosnących cen gazu na prowadzenie działalności gospodarczej. Zaapelował w związku z tym - "wobec braku przyjęcia przez Sejm oczekiwanych rozwiązań" - do marszałku Senatu o wprowadzenie poprawek - rozwiązań prawnych mających na celu ograniczenie tego wpływu.

"Uchwalona przez Sejm ustawa z dnia 13 stycznia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu nie wprowadza mechanizmów osłonowych, dostępnych dla przedsiębiorców z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw" - wskazał rzecznik MŚP.

Rzecznik stwierdził, że kilkusetprocentowe podwyżki grożą wielu firmom bankructwem.

- W szczególności takie głosy są podnoszone przez przedstawicieli branży piekarskiej, którzy korzystają z gazu nie tylko w celach grzewczych, lecz również jako paliwa dla ich pieców, czyli kluczowego elementu wykonywanej przez nich działalności. Przedsiębiorcy jeszcze niedawno byli zachęcani przez rząd do przechodzenia z paliw tradycyjnych na gazowe w ramach proekologicznej polityki państwa. Idąc za tymi rekomendacjami przeprowadzili kosztowne inwestycje a teraz będą boleśnie odczuwać negatywne skutki swoich decyzji, tym bardziej, że ich konkurenci, którzy nie przeprowadzili modernizacji będą mieli nad nimi przewagę konkurencyjną

ocenił.

Skomentuj artykuł: