Setki włamań każdego dnia, a wakacje tuż tuż… Jak zniechęcić przestępcę?

Dom jest azylem, w którym chcemy się czuć bezpiecznie. Dlatego włamania są tak dolegliwe. A jednak dość niefrasobliwie podchodzimy – według najnowszych badań - do ochrony majątku. Choć istnieje mnóstwo sposobów, aby ograniczyć ryzyko wtargnięcia intruza. Warto o nich wiedzieć - wkrótce wakacje i wielu z nas wyjedzie na zasłużony odpoczynek. Lepiej więc po powrocie uniknąć przykrej niespodzianki…

Każde przestępstwo jest dla ofiary traumatycznym przeżyciem. Są jednak takie, których ryzyko zaistnienia jest niewielkie, ale też najbardziej uciążliwe społecznie. To głównie pobicia, rozboje, kradzieże, a przede wszystkim włamania. Eksperci już dawno temu stwierdzili, że te ostatnie są szczególnie dotkliwe dla pokrzywdzonych, bo tracą nie tylko pieniądze, czy sprzęt, ale zniszczone zostaje również poczucie bezpieczeństwa.

„Trudno później komfortowo się czuć we własnym mieszkaniu mając świadomość, że ktoś obcy w nim przebywał, grzebał w naszych rzeczach” - tłumaczył swego czasu jeden z policjantów. I to spostrzeżenie pozostaje aktualne.

A statystyki nie nastrajają optymistycznie. Z informacji podanych przez rankomat.pl wynika, że w 2021 r. policji zgłoszono niemal 72 tys. kradzieży z włamaniem. To oznacza, że każdego dnia dochodzi do niemal 200 takich przestępstw!

Oczywiście, nie wszystkie dotyczyły mieszkań, ale i tak te liczby robią wrażenie. Dlatego nieco zaskakują inne dane.

Bardziej boimy się pożaru niż złodzieja?

Przed kilkoma dniami serwis FilaryBiznesu.pl przedstawił raport poświęcony kwestii ubezpieczeń, m.in. przed skutkami włamań. Analizę przeprowadzono na podstawie polis mieszkaniowych zakupionych przez Polaków w ubiegłym roku. Niektóre wnioski są zaskakujące, a zarazem nieco niepokojące.

Wprawdzie nieco ponad połowa Polaków wykupiła rozszerzenie chroniące w przypadku kradzieży, ale osoby, które się na to zdecydowały…

„Jednocześnie deklarują, że nie posiadają wiele zabezpieczeń. Tylko 30,4% chroni swój majątek drzwiami antywłamaniowymi. 56% ma zamek wielozastawkowy, a 12% zamek atestowany. Jedynie garstka ubezpieczających deklaruje posiadanie zabezpieczenia takich jak: monitoring 13,1%, zabezpieczenie okien 7,4%, alarm 5,15%, dozór fizyczny 5%, czy alarm interwencyjny 2,1%” – informują eksperci rankomat.pl, którzy przygotowali cytowany raport.

Skoro tylko połowa wykupiła dodatkowe ubezpieczenie, czyli reszta nie boi się włamania? To niewątpliwie za daleko idący wniosek, ale faktem jest, iż znacznie chętnie ubezpieczane są nieruchomość na wypadek zdarzeń losowych, np. pożaru, zalania, czy skutków wichury.

Proste, ale skuteczne rady od policjantów

Tegoroczny sezon turystyczny właściwie jest już w pełni. Pogoda sprzyja do wycieczek, choćby weekendowych, poza tym wkrótce wakacje i wtedy całe rodziny Polaków ruszą na zasłużony wypoczynek. Nierzadko trwający tydzień lub dłużej. Wówczas ich domy i mieszkania pozostaną puste, bez nadzoru, a to doskonała okazja dla przestępców, zwłaszcza włamywaczy.

Dlatego policjanci regularnie prowadzą kampanie edukacyjne, w których sporo uwagi poświęcają zabezpieczeniu nieruchomości. Warto – zwłaszcza przed długim wyjazdem - się z nimi zapoznać, bo nierzadko są to proste, wręcz banalne zachowania. Ale za to niewątpliwie skuteczne.

„Przede wszystkim wychodząc należy przekręcić klucz w zamku. Wbrew pozorom sporo osób o tym zapomina spiesząc się na pociąg, albo ładując walizki do samochodu, podekscytowanych wizją wyjazdu” – przestrzega doświadczony policjant.

Ponieważ problem z włamaniami dotyczy całej Polski, to policjanci z różnych regionów kraju publikują swoiste poradniki, jak zminimalizować ryzyko włamania podczas nieobecności gospodarza. I nie chodzi o instalowanie kosztownych zabezpieczeń.

„Analizując zgłoszenia dotyczące włamań do naszych domostw, funkcjonariusze już na początku zauważają, że niejednokrotnie tego typu sytuacji można byłoby uniknąć. Jak? Stosując się m. in. do kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa” – tłumaczy aspirant sztabowy Łukasz Dutkowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, który równocześnie podkreśla: „Niestety, nie ma systemów antywłamaniowych i alarmowych gwarantujących stuprocentowe zabezpieczenie posiadanego mienia przed złodziejami. Równoległe z zabezpieczeniem mieszkania w zamki, alarmy, podwójne drzwi itp. nie zapomnij o jego ubezpieczeniu w firmie ubezpieczeniowej, aby w przypadku włamania zrekompensować poniesione straty”.

Dolnośląscy stróże prawa przygotowali również obszerny instruktaż.

Korzystaj z zabezpieczeń technicznych:

  •  wyposaż drzwi i okna w odpowiednie zamki patentowe — wykazy tych zamków posiadają firmy ubezpieczeniowe i specjalistyczne sklepy;
  •  jeżeli to możliwe, pomyśl o zabezpieczeniu swojego dobytku system alarmowym; wybierz firmę, której systemy ochronne gwarantują uzyskanie zniżki ubezpieczeniowej;
  •  w drzwiach zamontuj zabezpieczenia przeciwwyważeniowe lub wymień stare zamontowane kilkanaście lat temu drzwi, na takie gwarantujące bezpieczeństwo;
  •  zainstaluj w drzwiach wejściowych łańcuch lub inny element ograniczający stopień otwarcia drzwi oraz wizjer;
  •  dbaj o to, aby zawsze działało oświetlenie przed drzwiami wejściowymi — włamywacz unika miejsc oświetlonych;
  •  mieszkania na parterze i najniższych piętrach są najbardziej narażone na włamanie przez drzwi balkonowe — warto pomyśleć o zamontowaniu w nich dobrych klamek (w sprzedaży są klamki zamykane na klucz) lub chociaż zwykłych zasuwek;
  •  doskonałym zabezpieczeniem są domofony, jednak pamiętaj, aby za pomocą domofonu nie otwierać drzwi obcym, warto wpajać tę zasadę również innym.

Jeżeli mieszkasz w domku jednorodzinnym:

  •  zabezpiecz go poprzez okratowanie okienek piwnic i rozważ montaż rolet antywłamaniowych drzwi balkonowych lub wyjść na tarasy, zwłaszcza tych z tyłu budynku;
  •  nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, a szczególnie tych, poprzez które łatwo można dostać się do domu;
  •  zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu. Złodzieje bardzo nie lubią miejsc dobrze doświetlonych, a także wszelkich systemów monitoringu wizyjnego.

Wychodząc z domu:

  •  zamknij wszystkie okna i drzwi, bo ponad 60 procent włamywaczy, dostaje się do mieszkań przez okno!
  •  nie zostawiaj kluczy w "dobrych schowkach" (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi) - złodziej zazwyczaj zna te miejsca nie gorzej od Ciebie;
  •  dziecko z kluczami do mieszkania na szyi, to równie fatalny pomysł — włamywacz potrafi wejść w posiadanie takiego klucza lub wykonać jego odcisk;
  •  zamknij również okienka piwniczne i innych pomieszczeń gospodarczych, przez które można przedostać się do mieszkania;
  •  wychodząc wieczorem z domu, zaciągnij zasłony lub opuść żaluzje i pozostaw w pokoju włączone światło — stwórz pozory, że w domu ktoś jest;
  •  nie pozostawiaj w drzwiach żadnych kartek z informacjami, gdzie aktualnie przebywasz, bo włamywacz bardzo lubi gwarancje, że mieszkanie jest puste;
  •  wychodząc, nawet na krótko, po list do skrzynki czy wyrzucić śmieci — zamykaj drzwi na klucz. Złodziej nie potrzebuje wiele czasu, aby wtargnąć do Twojego mieszkania.

Opuszczając na dłuższy czas mieszkanie (urlop, pobyt w szpitalu), zostaw zaufanemu sąsiadowi klucze do mieszkania i poproś o:

  •  zapalanie światła w różnych pomieszczeniach, chociaż na kilka minut dziennie,
  •  wyjmowanie ze skrzynki Twojej bieżącej korespondencji.

To wszystko stworzy wrażenie, że w mieszkaniu stale ktoś przebywa.

Nie ryzykuj niepotrzebnie:

  •  unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Takie "dobre schowki" jak szafa z bielizną, doniczka z kwiatami, książki czy cukiernica są bardzo dobrze znane włamywaczom i penetrowane przez nich w pierwszej kolejności. Nie opowiadaj o swoim majątku w miejscach, gdzie mogą Cię słyszeć obcy;
  •  jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne dla Ciebie rzeczy osobom godnym zaufania;
  •  zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów, takich jak: aparat, komputer, telewizor, kamera, video itp. oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów m.in. biżuterii, antyków, cennych obrazów, zegarków itp. - w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania.
Źródło

Skomentuj artykuł: