Spadek, testament, darowizna… Okazja na darmową poradę u notariusza

Regulacje prawne zmieniają się często, a zapisy Kodeksu cywilnego są szczególnie skomplikowane dla laików. Dlatego wielu Polaków odkłada załatwienie ważnych problemów życiowych. Także w obawie przed kosztami wizyty u profesjonalnego prawnika. Tymczasem zwłoka można być jeszcze bardziej kosztowna. Dlatego warto skorzystać z Dnia Otwartego Notariatu i sięgnąć po darmową poradę. 

Pandemia koronawirusa w różnoraki sposób wpływa na nasze życie. Oczywiście, w debacie publicznej najwięcej uwagi poświęca się sytuacji w służbie zdrowia, czy skutkom gospodarczym, ale spore grono Polaków postanowiło uporządkować swoje sprawy majątkowe, rodzinne. Czyli tematy, który dotychczas z reguły odkładane były na przysłowiowe „później”. 

Wprawdzie obecnie więcej osób myśli o zabezpieczeniu – na wypadek własnej śmierci - przyszłości najbliższych, choć nadal jest to niewielki odsetek. Tymczasem doskonale spuentowała problem Patrycja Rojek-Socha z serwisu prawo.pl, która napisała: 

„Nikt nie uniknie zetknięcia z prawem spadkowym - jeżeli nawet jakimś cudem nie będzie nigdy uczestnikiem postępowania, to z całą pewnością kiedyś stanie się jego powodem”. Po tym co nieuchronne. 

Panuje jednak irracjonalna niechęć przed spotkaniami z prawnikiem. Głównie z powodu licznych krążących mitów. Decydujemy się dopiero w ostateczności. Reporter serwisu FilaryBiznesu.pl postanowił sprawdzić jak sytuacja wygląda w rzeczywistości. W zeszłym tygodniu zatelefonował do losowo wybranej kancelarii notarialnej, chcąc umówić spotkanie w celu sporządzenia testamentu. Dokument miał być prosty w treści, bo cały majątek zostałby zapisany synowi. Okazało się, że procedura jest banalnie prosta. 

Dane można przekazać telefonicznie, a wizyta w kancelarii zajmuje kilkanaście minut koniecznych na odczytanie dokumentów i sprawdzenie jego poprawności. Także koszty nie były wygórowane, przeznaczyć należało 100 złotych. 

Oczywiście, dla niektórych osób nawet taka suma może być sporym wydatkiem, poza tym ich problemy mogą być znacznie bardziej złożone. Dlatego warto pamiętać, że wkrótce odbędzie się 11. edycja Dnia Otwartego Notariatu. Tym razem zorganizowanego pod hasłem „Pilnuj swoich spraw. Chroń majątek. Porozmawiaj o tym z notariuszem”. 
 

„Notariusz najczęściej kojarzy się ze sprzedażą lub kupnem nieruchomości. I słusznie. Przeniesienie własności nieruchomości w Polsce wymaga bowiem zawsze formy aktu notarialnego. Ale u notariusza można załatwić także szereg spraw związanych z naszym majątkiem, np. z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego”

tłumaczy Krajowa Izba Notarialna. I dodaje:

„U notariusza można dokonać poświadczenia dziedziczenia, czyli potwierdzenia praw do spadku bez konieczności postępowania sądowego. Można także sporządzić testament, odrzucić niechciany spadek, zrzec się dziedziczenia lub zachowku. Notariusze sporządzają także małżeńskie umowy majątkowe (np. rozdzielność majątkowa) oraz umowy o podział majątku wspólnego (w trakcie małżeństwa i po rozwodzie), jak również umowy o alimenty”.

Dzień Otwarty Notariatu tradycyjnie odbędzie się 28.11 (tradycyjnie w ostatnią sobotę listopada) od godziny 10.00 do 16.00. Ze względu jednak na środki bezpieczeństwa związane z sytuacją epidemiczną, tym razem informacje prawne będą udzielane przez telefon lub za pośrednictwem mediów społecznościowych. 
 

Białystok i okolice:     85 688 13 10
Gdańsk i okolice:     58 727 30 41
Katowice i okolice:    32 205 05 08
Kraków i okolice:    12 442 95 07
Lublin i okolice:    81 532 80 46 
Łódź i okolice:    42 620 09 05
Poznań i okolice:    61 669 83 20
Rzeszów i okolice:    17 283 22 50
Szczecin i okolice:    91 443 55 81
Warszawa i okolice:    22 100 90 03
Wrocław i okolice:    71 738 17 23

•    w odpowiedzi na pytania nadesłane mailem na adres
[email protected] 
•    na czacie i w trakcie transmisji prowadzonej na żywo na profilu Porozmawiaj
z Notariuszem na FB. 

Z kolei od  25 listopada w kioskach dostępny będzie nowy numer tygodnika „Gazeta Polska”, a w nim obszerny materiał poświęcony tematyce, którą najczęściej zajmują się notariusze. W tekście „Spadek – nie zawsze oznacza majątek. W czym może pomóc testament?”, z pomocą ekspertów, objaśnione zostanie kto jest w gronie spadkobierców ustawowych, jakie dobra podlegają dziedziczeniu, jak uniknąć długów pozostawionych przez zmarłego krewnego. 
 

„Polacy stopniowo pozbywają się uprzedzeń związanych z planowaniem dziedziczenia oraz doceniają możliwość zabezpieczenia przyszłości najbliższych na wypadek swojej śmierci” 

twierdzi notariusz Szymon Kołodziej z Krajowej Rady Notarialnej
Źródło

Skomentuj artykuł: