Ten bank daje kredyt na Czyste powietrze

Bank Ochrony Środowiska uruchomił możliwość składania wniosków o rządową dotację w ramach programu „Czyste Powietrze” i powiązany z nią Kredyt Czyste Powietrze. 

Preferencyjna oferta skierowana jest do właścicieli domów jednorodzinnych zainteresowanych m.in. wymianą pieca, zakupem pompy ciepła, stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji paneli fotowoltaicznych czy ociepleniem budynku. Włączenie banków do programu „Czyste Powietrze” ma na celu zwiększenie dostępności środków pozwalających na skuteczną poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji szkodliwych związków i substancji, które emitują niskosprawne (wysokoemisyjne) źródła ciepła znajdujące się w wielu domach jednorodzinnych. BOŚ jest jednym z dwóch banków, które jako pierwsze udostępniły tę ofertę swoim klientom. 

Maksymalna wartość dotacji z programu „Czyste Powietrze” wynosi 37 tys. zł (podwyższony poziom dofinansowania). Uzyskanie rządowego wsparcia, o które można się starać w ramach tzw. ścieżki bankowej, jest możliwe przy jednoczesnym zaciągnięciu preferencyjnego kredytu. Maksymalna kwota kredytu, o jaką można wnioskować, to z kolei 100 tys. zł. Można go spłacać nie dłużej niż 12 lat. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) wynosi 6,11%. Bank nie wymaga wkładu własnego, a dodatkowo kredyt objęty jest gwarancją BGK. 

Takie połącznie obu produktów finansowych – dotacji i kredytu – sprawia, że w praktyce koszt kredytu może być w dużej części spłacony dzięki rządowemu dofinansowaniu. 

Program „Czyste Powietrze” to ważna inicjatywa, mająca na celu przyspieszenie termomodernizacji domów jednorodzinnych, w szczególności wymianę nieefektywnych, szkodliwych dla środowiska źródeł ciepła. Jestem przekonany, że zaangażowanie sektora bankowego przyczyni się do znacznego podniesienia efektywności tego programu, dzięki powszechnej dostępności oddziałów oraz fachowej pomocy doradców. Udział w tym przedsięwzięciu jest dla BOŚ czymś naturalnym, zgodnym z naszą misją skutecznego wspierania zielonej transformacji. Cieszę się, że BOŚ spełnił wszystkie warunki przystąpienia do programu i już teraz jest w pełni gotowy do realizacji programu. Dzięki temu nasi klienci mogą jako jedni z pierwszych w Polsce ubiegać się o rządową dotację i powiązany z nią preferencyjny kredyt

mówi Wojciech Hann, prezes BOŚ.

Sam proces ubiegania się o kredyt i dotację został uproszczony do niezbędnego minimum. Wnioski można złożyć w dowolnym oddziale BOŚ. Jego pracownicy pomogą w ich wypełnieniu, a wniosek o dotację wyślą w imieniu klienta do właściwego terytorialnie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (wfośigw).

Łączna pula środków, w ramach której banki będą przekazywać do wfośigw wnioski o dotacje w formie częściowych spłat kapitału kredytu bankowego w latach 2021-2022, wynosi do 1,5 mld zł.

Źródło

Skomentuj artykuł: