Transport kolejowy, za który odpowiada samorząd wsparty przez państwo

W odpowiedzi na apele przewoźników kolejowych, Minister Infrastruktury podjął starania mające na celu zminimalizowanie skutków wzrostu cen energii elektrycznej w publicznym transporcie zbiorowym.

W wyniku tych starań, podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawa o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r., objęła wsparciem transport zbiorowy, za który odpowiadają jednostki samorządu terytorialnego. 

Wsparciem zostaną objęci regionalni przewoźnicy kolejowi, których zapotrzebowanie na energię w 2022 r. wynosi ok. 50% całkowitego zapotrzebowania na energię dla wszystkich przewoźników kolejowych w Polsce świadczących usługi przewozowe w transporcie zbiorowym, tj. ok. 0,7 TWh. Niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej na rynku hurtowym w 2023 r. przewoźnicy kolejowi, których dotyczy wsparcie, będą mogli rozliczać się za energię elektryczną po cenie maksymalnej w wysokości 785 zł/MWh. 

Wsparcie to niewątpliwie przyczyni się do ustabilizowania sytuacji na rynku kolejowych usług użyteczności publicznej w zakresie utrzymania przez organizatorów i operatorów publicznego transportu zbiorowego zaplanowanej na 2023 r. oferty przewozowej zapewniającej codzienny transport obywateli do miejsc pracy, szkół i placówek opieki zdrowotnej. 

Skomentuj artykuł: