Co powinieneś wiedzieć, zanim zarejestrujesz firmę w urzędzie

Jak założyć firmę: forma opodatkowania, rodzaj działalności, nazwa firmy, kod PKD, inne informacje przydatne przy rejestracji działalności

Zdecydowałeś się na założenie firmy i wybrałeś już formę działalności? Gratulujemy! Teraz czas ją zarejestrować. Zanim zarejestrujesz firmę w urzędzie, dobrze się przygotuj. Rejestracja działalności firmy będzie wymagać kilku ważnych decyzji, od których zależeć będzie m.in. to, jakie będziesz płacić podatki oraz jakie będą twoje obowiązki jako przedsiębiorcy. Nie działaj pochopnie. Zastanów się kiedy chcesz rozpocząć działalność i jaką dać jej nazwę. Jeśli będziesz dobrze przygotowany do rejestracji, przebiegnie ona szybko i bez problemów.

  • Jeśli chcesz założyć firmę jednoosobową i masz pytania związane z jej rejestracją, skorzystaj z telefonicznej pomocy pod numerem 801 055 088 lub 22 765 67 32

Zanim zarejestrujesz firmę w urzędzie

Czy muszę rejestrować swoją firmę

Nie zawsze trzeba rejestrować działalność gospodarczą. Sprawdź, w jakich przypadkach powinieneś zakładać firmę. Jeśli wykonujesz drobną działalność, a twoje przychody nie przekroczą 50% płacy minimalnej, możesz prowadzić tzw. działalność nierejestrową i nie zgłaszać jej do urzędu.

Jaki rodzaj opodatkowania wybrać?

Jako przedsiębiorca, będziesz miał do wyboru kilka form opodatkowania. Wybierz taką, która pozwoli ci płacić jak najniższe podatki. Pamiętaj, że nie będziesz mógł jej zmienić w dowolnym momencie. Przy rejestracji, oprócz wskazania formy opodatkowania, określisz również sposób płacenia zaliczek na podatek (miesięcznie albo kwartalnie). Od wyboru opodatkowania będzie również zależeć rodzaj księgowości twojej firmy.

Zastanów się, kiedy twoja firma ma wystartować

We wniosku o rejestrację firmy musisz wpisać konkretną datę rozpoczęcia działalności (może być ona późniejsza niż dzień, w którym składasz wniosek). Zarejestruj firmę wtedy, gdy będziesz miał odpowiednie środki na jej prowadzenie, wyposażone biuro i plan działalności twojej firmy.

Pamiętaj, że wraz z rejestracją przejmujesz obowiązki przedsiębiorcy dotyczące m.in. opłacania składek ZUS. Dlaczego data rozpoczęcia jest taka ważna? Jeśli korzystasz z ulgi ZUS na start i np. założysz firmę na początku miesiąca, od tego momentu zacznie się liczyć okres 6 miesięcy bez składek ZUS na ubezpieczenia społeczne. Jeśli jednak zarejestrujesz działalność w połowie miesiąca, to termin 6 miesięcznej ulgi zacznie płynąć dopiero od następnego, pełnego miesiąca.

Wybierz dobrą nazwę dla firmy

Każda działalność musi mieć swoją nazwę (firmę). Powinna być ona prosta i łatwa do zapamiętania. W przypadku najprostszych rodzajów działalności, nazwa musi zawierać twoje imię i nazwisko. Przed rejestracją możesz sprawdzić np. w internecie, czy ktoś już nie korzysta z wybranej przez ciebie nazwy.

Ustal, czym będzie zajmować się twoja firma i wybierz kody PKD

Przy rejestracji firmy musisz zgłosić, jakiego rodzaju działalność będziesz prowadził. We wniosku rejestracyjnym wpisujesz tzw. kod PKD, czyli rodzaj działalności. Od tego będzie zależeć m.in. sposób opodatkowania oraz inne obowiązki (np. posiadanie kasy fiskalnej).

Zastanów się, gdzie chcesz prowadzić konto firmowe

Jeszcze zanim zarejestrujesz firmę, możesz sprawdzić, który bank oferuje najlepsze warunki dla konta firmowego. Możesz używać prywatnego konta, ale oddzielne konto dla firmy jest znacznie wygodniejsze. Niektóre banki pozwalają zakładać konto firmowe przed rejestracją firmy. W innych będziesz mógł to zrobić dopiero po rejestracji firmy. Po założeniu konta firmowego, będziesz musiał zgłosić jego numer do urzędu.

Obawiasz się skomplikowanych procedur? Skorzystaj z telefonicznej pomocy albo załóż firmę przez swój bank

Jeśli chcesz zarejestrować firmę, ale obawiasz się, czy będziesz w stanie prawidłowo wypełnić wniosek, skorzystaj z darmowej pomocy. Zadzwoń pod numer pod numer 801 055 088 lub 22 765 67 32. 

Firmę możesz również założyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej (w PKO BP i mBanku). Przy rejestracji działalności uzyskasz w swoim banku niezbędną pomoc.

Załóż Profil Zaufany albo podpis elektroniczny

Zanim zarejestrujesz firmę, zachęcamy cię do założenia Profilu Zaufanego. To bezpłatne narzędzie, które służy do potwierdzenia twojej tożsamości (jest to rodzaj podpisu elektronicznego). Dzięki Profilowi będziesz mógł zarejestrować firmę przez internet oraz załatwiać drogą elektroniczną inne sprawy urzędowe. Taką samą funkcję spełnia podpis elektroniczny (jest płatny, w odróżnieniu do Profilu Zaufanego).

Pełnomocnik

Firmę może zarejestrować również pełnomocnik

Już wiem, co potrzebuję do rejestracji firmy. Co dalej?

Jesteś już przygotowany do rejestracji? Dowiedz się:

  • gdzie zarejestrować firmę i co zrobić po rejestracji

Ważne obowiązki związane z zakładaniem działalności to m.in.:

  1. zgłoszenie do ubezpieczeń ZUS siebie, osób współpracujących i pracowników
  2. w przypadku spółek – zgłoszenie do urzędu skarbowego takich danych jak m.in. adres działalności, miejsce przechowywania dokumentacji rachunkowej
  3. rejestracja VAT (zgłoszenie VAT możesz złożyć również w trakcie rejestracji firmy)
  4. rejestracja kasy fiskalnej (jeśli sprzedajesz towar osobom fizycznym)
  5. konto bankowe (jeśli nie założyłeś go przed rejestracją)
  6. uzyskanie koncesji albo wpisu do rejestrów działalności regulowanej.
Źródło

Skomentuj artykuł: