Podatki trzeba płacić, ale przepisy są zagmatwane. Jak uzyskać indywidualną interpretację dyrektora KIS?
Prawo dotyczące podatków zmienia się tak często, że problem z byciem na bieżąco mają nawet eksperci. A cóż dopiero przysłowiowy Kowalski, który przecież nie śledzi regularnie Dziennika Ustaw. Stąd każdego roku wiele osób ma dylemat, jak właściwie rozliczyć PIT-y. W takich sytuacjach może pomóc indywidualna interpretacja podatkowa. Wbrew pozorom procedura nie jest bardzo skomplikowana i mogą z niej skorzystać nie tylko przedsiębiorcy.
Mamy styczeń, czyli ruszyła dyskusja o zeznaniach składanych w skarbówce. W Polsce odwieczny problem to masowa wręcz „produkcja” nowych przepisów. Nie inaczej jest w kwestii podatków, bo jedne są uchylane, inne zmieniane, a 1 stycznia zazwyczaj dochodzą nowe zobowiązania wobec Skarbu Państwa.
Nawet doradcy podatkowi przyznają, że mają kłopot z byciem na bieżąco ze wszystkimi zmianami, a pomyłka może być dla nas bardzo kosztowna. Istnieje jednak opcja, która pozwala wyjaśnić wszelkie wątpliwości.
„Nie wiesz, czy na pewno stosujesz właściwie przepisy prawa podatkowego? Nieważne, czy jesteś przedsiębiorcą, czy nie. Możesz poprosić Krajową Informację Skarbową o pomoc i dostać interpretację podatkową. Interpretacja może dotyczyć zarówno tych zdarzeń, które już się wydarzyły (stanów faktycznych), jak i zdarzeń, które dopiero planujesz (zdarzeń przyszłych)” – czytamy w rządowym serwisie gov.pl
Kto może złożyć wniosek do KIS?
Pomimo że zagadnienie wygląda na skierowane do znawców tematu, to wniosek może złożyć nie tylko osoba prawna, podatkowa grupa kapitałowa, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej (np. stowarzyszenie), ale także osoba fizyczna oraz dopiero planująca rozpocząć działalność gospodarczą.
„Z wnioskiem o wydanie interpretacji możesz wystąpić indywidualnie lub wspólnie z kilkoma zainteresowanymi w sprawie podmiotami” – podkreśla serwis podatki.gov.pl
Wszystkie tego typu wnioski trafiają do Krajowej Informacji Skarbowej, do której można się zwrócić za pomocą platformy e-PUAP, czy tradycyjnym listem, ale dopuszczalne jest również skorzystanie z portalu e-urząd skarbowy.
W tym przypadku „usługa” nie jest bezpłatna, opłatę należy uiścić wcześniej i dowód wpłaty dołączyć do wniosku.
„40 zł za opis każdego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Jeśli we wniosku przedstawisz wiele stanów faktycznych albo zdarzeń przyszłych, zapłacisz za opis każdego z nich” – podkreślono w informacji.
Jak właściwie sporządzić wniosek?
Trzeba zadbać, aby wniosek był sporządzony we właściwy sposób. Unikniemy wtedy jego odrzucenia. Jak więc poprawnie sporządzić pismo o wydanie interpretacji indywidualnej? Skorzystamy z poradnika przygotowanego przez podatki.gov.pl:
- wskazanie rodzaju podatku, którego dotyczy wniosek
- wskazanie przepisów podatkowych, które mają podlegać interpretacji,
- dokładny i konkretny opis zdarzenia, które już się wydarzyło (stanu faktycznego) lub zdarzenia, które dopiero planujesz (zdarzenia przyszłego),
- konkretne pytanie, na które chcesz uzyskać odpowiedź,
- Twoje jednoznaczne stanowisko w sprawie, będące odpowiedzią na pytania zadane do opisanego stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego,
- oświadczenie, że w sprawie, którą opisujesz, nie toczy się postępowanie podatkowe, i nie jest prowadzona kontrola podatkowa lub kontrola celno-skarbowa oraz, że sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego.
Bardzo ważne zastrzeżenie. We wniosku nie można unikać podawania istotnych faktów, bo dyrektor KIS nie przeprowadza postępowania dowodowego. Jeśli więc coś pominiemy, przeoczymy, ukryjemy – interpretacja najprawdopodobniej będzie po prostu bezwartościowa.
Dlatego kluczowy jest precyzyjny opis stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego:
- powinien być dokładny i konkretny,
- powinien zawierać wszystkie informacje, które mogą mieć wpływ na rozstrzygnięcie i są istotne dla oceny skutków podatkowych stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego,
- nie może dotyczyć hipotetycznych sytuacji, tj. nie może zawierać sformułowań wskazujących na niepewność opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego (np. prawdopodobnie doszło/dojdzie do…, być może nastąpiło/nastąpi…),
- powinien dotyczyć Twojej indywidualnej sprawy,
- powinien zawierać opis istotnych dokumentów dotyczących sprawy (np. akty notarialne, umowy, faktury), nie załączaj tych dokumentów do wniosku.
Fundamentalne jest pytanie
We wniosku należy również wskazać kwestię, którą chcemy wyjaśnić. Stąd zadane pytanie:
- powinno dotyczyć skutków podatkowych przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego,
- powinno odwoływać się do konkretnych przepisów prawa podatkowego, do których organ miałby się odnieść, tj. konkretnych artykułów, ustępów, punktów ustawy podatkowej,
- powinno być zamknięte, aby Dyrektor KIS mógł na nie odpowiedzieć „tak” albo „nie”,
- nie może być zbyt ogólne (np. „Czy w danym stanie faktycznym muszę zapłacić jakikolwiek podatek?”),
- powinno dotyczyć Twojej sytuacji i nie powinno dotyczyć sprawy innej osoby chyba, że składasz wniosek ORD-WS.
Oczywiście, nie można - jak przy każdym tego typu piśmie - zapomnieć o jego podpisaniu, bo inaczej zostanie odrzucony.
Jeśli wniosek został prawidłowo sporządzony i dopełniono wszelkich formalności, to dyrektor KIS powinien wydać interpretację indywidualną w przeciągu trzech miesięcy od jego otrzymania.
„Jeśli nie dostaniesz interpretacji indywidualnej w ciągu 3 miesięcy, Twoje stanowisko – które przedstawisz we wniosku – zostaje uznane za prawidłowe”
– tłumaczą eksperci serwisu podatki.gov.pl.
Kiedy nie otrzymasz interpretacji?
Kiedy dyrektor KIS odmówi wydania interpretacji indywidualnej? Chociażby, gdy zagadnienie zostało już rozstrzygnięte w interpretacji ogólnej wydanej przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych (warto skorzystać z wyszukiwarki interpretacji: eureka.mf.gov.pl) lub uzasadnia przypuszczenie, że działanie wnioskującego może zmierzać do unikania opodatkowania lub stanowić nadużycie prawa w zakresie podatku VAT.
Poza tym:
- zostało przedstawione w niewystarczający sposób i nie zostało przez Ciebie uzupełnione zgodnie ze wskazówkami zawartymi w wezwaniu organu,
- nie dotyczy przepisów prawa podatkowego wynikających z ustaw podatkowych, np. PIT, CIT, VAT, PCC,
- dotyczy właściwości, uprawnień i obowiązków organów podatkowych,
- dotyczy Twojej indywidualnej sprawy podatkowej, która w dniu złożenia wniosku o interpretację jest przedmiotem np. toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej.