Włamywacze też czekali na wakacje. Wskazówki, jak chronić dom przed „wizytą” przestępców

Lato to czas zasłużonego wypoczynku, a zarazem długich wyjazdów Polaków. Tym samym wiele domów i mieszkań pozostaje bez opieki. Niestety, doskonale wiedzą o tym również przestępcy. Dlatego warto przestrzegać sprawdzonych zasad, aby skuteczniej chronić swój majątek i utrudnić działanie włamywaczy. „Niespodzianki na urlopie? Tylko te pozytywne!” – podkreśla Komenda Główna Policji.

Nie przypadkiem siedem kategorii przestępstw jest określanych jako najbardziej uciążliwe społecznie, bo dochodzi do nich najczęściej i mogą dotknąć dosłownie każdego z nas. To bójka i pobicie, kradzież cudzej rzeczy, kradzież samochodu, przestępstwa rozbójnicze, uszkodzenie rzeczy, uszczerbek na zdrowiu. Także kradzież z włamaniem, a eksperci często podkreślają, iż to przestępstwo – zwłaszcza wtargnięcie na teren prywatnej nieruchomości - jest wyjątkowo traumatycznym przeżyciem dla ofiar. 

„Włamanie do domu pociąga za sobą nie tylko straty materialne. Bardzo często również wiąże się z utratą poczucia bezpieczeństwa. Zdaniem psychologów ofiary włamań doświadczają  stanów lękowych, cierpią na bezsenność i bóle głowy. Skutki psychologiczne są niekiedy poważniejsze niż strata kosztowności”

 – tłumaczą autorzy nowej kampanii edukacyjnej.

Niedawno, bo 19 czerwca obchodzony był Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów, i przy tej okazji Europejska Sieć Zapobiegania Przestępczości (EUCPN) wspólnie z Europolem, Komisją Europejską oraz 23 krajami europejskimi ruszyła z kampanią „Stop włamaniom do domów”, której celem jest przypomnienie zasad bezpieczeństwa i zachęcanie do właściwego zabezpieczenia naszego dobytku, mieszkania czy domu.

Temat jest tym bardziej aktualny, że wraz z zakończeniem roku szkolnego rozpoczęły się wakacje, a więc czas urlopów i długich wyjazdów.

„Choć w większości państw członkowskich, w tym również w Polsce, obserwuje się stały spadek liczby włamań, to warto wiedzieć, jak zabezpieczyć swój dom przed zbliżającym się sezonem urlopowym” – tłumaczy Komenda Głowna Policji, która podkreśla „na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać!”. 

– „Dowody naukowe pokazują, że liczba kradzieży z włamaniem ulega zmniejszeniu dzięki lepszemu i skuteczniejszemu zapobieganiu przestępczości. Badania wyraźnie wskazują na skuteczność atestowanych zamków do okien i drzwi, rolet antywłamaniowych, alarmów połączonych z monitoringiem czy zewnętrznych świateł, które zapalają się, gdy ich czujniki wykrywają ruch”.

Bez wątpienia wykorzystanie zabezpieczeń technicznych może zniechęcić złodziei do ataku. Dlatego eksperci polecają, aby wyposażać drzwi i okna w odpowiednie zamki patentowe, montować systemy alarmowe, czy zabezpieczenia przeciwwyważeniowe w drzwiach, a w mieszkaniach na parterze i niższych piętrach odpowiednie klamki w drzwiach balkonowych lub choćby zwykłe zasuwki. Poza tym w domach trzeba pamiętać o okratowaniu okienek piwnic, poczucie bezpieczeństwa zwiększy montaż rolet antywłamaniowych drzwi balkonowych lub wyjść na tarasy. Nie można zapominać o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które łatwo się dostać do środka domu.

Te propozycje wprawdzie wiążą się z kosztami, ale równocześnie istnieje długa lista zasad opracowanych przez policjantów, które są bardzo proste i co najważniejsze skutecznie utrudniają działania przestępców. Wystarczy o nich pamiętać wychodząc z domu; nieważne na jak długo. 

  • zamknij wszystkie okna i drzwi; większość włamywaczy dostaje się do mieszkań przez okno;
  • nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi - złodziej zazwyczaj zna te „schowki”;
  • dziecko z kluczami na szyi, to fatalny pomysł — włamywacz potrafi wejść w jego posiadanie lub wykonać odcisk;
  • zamknij okienka piwniczne i innych pomieszczeń gospodarczych, przez które można przedostać się do mieszkania;
  • wychodząc wieczorem z domu, zaciągnij zasłony lub opuść żaluzje i pozostaw w pokoju włączone światło — stwórz pozory, że w środku ktoś przebywa;
  • nie pozostawiaj w drzwiach żadnych kartek z informacjami, gdzie aktualnie przebywasz, bo to wiadomość dla włamywacza, że mieszkanie jest puste;
  • wychodząc, nawet na krótko, po list do skrzynki czy wyrzucić śmieci — zamykaj drzwi na klucz. Złodziej nie potrzebuje wiele czasu, aby wtargnąć do mieszkania.

Jeśli ktoś opuszcza mieszkanie na dłuższy czas (np. wyjazd na wakacje), warto zostawić zaufanemu sąsiadowi klucze i poprosić o zapalanie światła w różnych pomieszczeniach, chociaż na kilka minut dziennie, czy wyjmowanie ze skrzynki bieżącej korespondencji. To stworzy wrażenie, że w mieszkaniu stale ktoś przebywa.

Można również podjąć kroki, które zminimalizują straty, gdybyśmy jednak padli ofiarą włamania. Na pewno nie zostawiamy pieniędzy w szafie z bielizną, czy w książkach – to miejsca doskonale znane przestępcom.

Planując urlop rozważmy zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Stamtąd na pewno je odbierzemy. Bezpieczne będą czekały na nasz powrót” – tłumaczy Biuro Prewencji KGP. Dobrym rozwiązaniem jest również przekazanie ich pod opiekę krewnych lub przyjaciół. – „Miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wakacji zamieszczajmy w nich dopiero po powrocie. To samo dotyczy pokazywania w social mediach zdjęć z wnętrza mieszkania czy domu z cennymi rzeczami w tle, stanowią one sygnał, że w miejscu jest co ukraść”.

„Pamiętajmy, aby zawsze zabezpieczać dom przed jego opuszczeniem. Niespodzianki na urlopie? Tylko te pozytywne!” – podkreśliła Komenda Główna Policji.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: