Zgodnie z publikacją wyniki Szybkiego Monitoringu NBP wskazują, że w II kw. br. sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstw pozostawała osłabiona. Dodatkowo uległa ona niewielkiemu pogorszeniu w porównaniu z poprzednim kwartałem, a jej nieznacznie osłabienie oczekiwane jest również w III kw. br.
Bank centralny opublikował w piątek raport zawierający wyniki Szybkiego Monitoringu NBP, dotyczący sytuacji sektora przedsiębiorstw niefinansowych (SPN).
„W I kwartale 2025 r. sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw niefinansowych była lepsza niż rok wcześniej. Po sześciu kwartałach spadku, wynik finansowy brutto wyraźnie wzrósł w ujęciu rocznym. Towarzyszyła temu nieznaczna poprawa – wobec IV kw. ub.r. – większości miar efektywności i sprawności działania przedsiębiorstw. Obniżyła się natomiast rentowność sprzedaży, przy płytszym niż przed kwartałem spadku przychodów ze sprzedaży”
– wskazał NBP w raporcie.
Zgodnie z publikacją wyniki Szybkiego Monitoringu NBP wskazują, że w II kw. br. sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstw pozostawała osłabiona. Dodatkowo uległa ona niewielkiemu pogorszeniu w porównaniu z poprzednim kwartałem, a jej nieznacznie osłabienie oczekiwane jest również w III kw. br. Z raportu wynika jednak, że poprawie uległy roczne perspektywy, czemu towarzyszył wzrost optymizmu w prognozach eksportu.
„W I kw. 2025 r. pogłębił się spadek zatrudnienia w SPN. Kwartalne i roczne prognozy zmian zatrudnienia uległy natomiast poprawie. Podczas gdy odsetek firm deklarujących wzrost wynagrodzeń w III kw. br. spadł poniżej przeciętnego poziomu z lat ubiegłych, średnia skala planowanej podwyżki nieznacznie wzrosła”
– czytamy w raporcie NBP.
Wskazano w nim, że zadłużenie firm niefinansowych z tytułu kredytów na koniec I kw. 2025 r. wzrosło w ujęciu rocznym, ale jego dynamika była niższa niż przed kwartałem. Poza tym zainteresowanie finansowaniem bankowym wśród firm, mimo poprawy jego dostępności w II kw. br., nieco spadło, czemu towarzyszyło pogorszenie jakości jego obsługi.
„Nakłady inwestycyjne SPN w I kw. br. nadal spadały w ujęciu rocznym. Skala ich spadku uległa jednak ograniczeniu, głównie dzięki wzrostowi aktywności inwestycyjnej przedsiębiorstw publicznych. Wyniki SM NBP wskazują na dalszy wzrost optymizmu inwestycyjnego tej części sektora przedsiębiorstw, podczas gdy w firmach prywatnych, a w szczególności zagranicznych, nastroje inwestycyjne pozostają osłabione” – dodał NBP.
Zauważył ponadto, że w II kw. br. udział przedsiębiorstw prognozujących wzrost cen zmniejszył się. Również mniejsza jest skala planowanych przez firmy podwyżek cen.
„Najczęściej wskazywanymi przyczynami prognozowanego wzrostu cen pozostały rosnące koszty zaopatrzenia oraz koszty pracy, choć ich wpływ uległ dalszemu osłabieniu. Wzrósł natomiast udział firm uznających zmiany popytu za powód prognozowanego wzrostu cen” – zaznaczył NBP.