Uwaga, nowy system poboru opłat drogowych

Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) uruchomiły nowy system poboru opłat drogowych e-TOLL. System ułatwi kierowcom podróżowanie.


Systemem objęta została sieć dróg płatnych dla pojazdów ciężkich (ok. 3 700 km). Na odcinkach Konin-Stryków (A2) i Wrocław – Sośnica (A4) z systemu e-TOLL mogą korzystać również użytkownicy pojazdów lekkich. – Nowoczesne państwo wychodzi naprzeciw potrzebom obywateli, zapewnia im wygodne, cyfrowe rozwiązania. I takim rozwiązaniem jest uruchomiony przez nas dziś system e-TOLL. Nowy system służy do poboru opłaty elektronicznej za przejazd po wybranych odcinkach dróg krajowych – informuje minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. – Wchodzimy na coraz wyższe poziomy cyfryzacji. Co chwilę informujemy o uruchamianych przez nas e-usługach. To dowód na to, że naszych słów nie rzucamy na wiatr. Zmieniamy się dla naszych klientów – dodaje minister. System e-TOLL to nowoczesne rozwiązanie, oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego. Zastąpi system viaTOLL, który zostanie wygaszony najpóźniej do 30 września 2021 r. W tym czasie przewidywany jest okres przejściowy, w którym będą funkcjonować dwa systemy poboru opłat dla pojazdów ciężkich – viaTOLL i e-TOLL. Każdy użytkownik będzie miał możliwość wyboru najdogodniejszego dla niego terminu przejścia do e-TOLL. – Krajowa Administracja Skarbowa to organizacja elastyczna, wychodząca naprzeciw nowym wyzwaniom i potrzebom obywateli. Takim nowym zadaniem jest pobór opłat za przejazd po państwowych odcinkach dróg. To jeden z większych systemów teleinformatycznych zrealizowanych przez administrację publiczną. Za przygotowanie tego wdrożenia odpowiadał zespół liczący ponad 400 osób – mówi szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.


Nowy system służy do poboru opłaty elektronicznej za przejazd po wybranych odcinkach dróg krajowych. Umożliwi on opłacanie przejazdów zarówno przez pojazdy ciężkie jak i lekkie (na płatnych odcinkach autostrad zarządzanych przez skarb państwa). e-TOLL jest zintegrowany z system SENT oraz usługami gov.pl. Wraz ze startem systemu na miejscach poboru opłat autostrad A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica, dla użytkowników systemu e-TOLL i viaTOLL zostały uruchomione dedykowane prawe, skrajne pasy przejazdowe. Została też wprowadzona, jako opcja, możliwość rozliczania opłaty za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich z wykorzystaniem aplikacji mobilnej. 4 maja br. wystartowała strona internetowa systemu. Możliwość rejestracji online w systemie e-TOLL z wykorzystaniem Internetowego Konta Klienta uruchomiono 25 maja br. Działa Telefoniczne Centrum Obsługi Klienta, udzielające całodobowo wsparcia oraz informacji w 4 językach (polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim).

Źródło

Skomentuj artykuł: