W Łomży ponownie kolej

PKP Polskie Linie Kolejowe SA przygotują projekt remontu linii kolejowej ze Śniadowa do Łomży. Dzięki inwestycji po latach możliwy będzie powrót pociągów pasażerskich na tej trasie. Mieszkańcy z komfortowych stacji i przystanków zyskają dogodne połączenia koleją z Białymstokiem i Warszawą. Podpisana została umowa na dofinansowanie projektu z RPO Województwa Podlaskiego.

- Likwidujemy wykluczenie komunikacyjne, powstają projekty i realizowane są prace na liniach, które znów będą służyły do komfortowych, bezpiecznych i przewidywalnych podróży koleją. Po powrocie pociągów do Lubina, przygotowywane jest połączenie do Zegrza. Konsekwentnie przygotowywany jest powrót połączeń pasażerskich na następne trasy jak ta Śniadowo-Łomża - powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Możliwość powrotu pociągów pasażerskich do Łomży po ponad 30 latach, lepszy dostęp do kolei, wygodne podróże ze zmodernizowanych stacji i przystanków w kierunku Białegostoku i Warszawy -  to podstawowe efekty planowanego remontu linii kolejowej ze Śniadowa do Łomży.

Dziś PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały z Marszałkiem Województwa Podlaskiego umowę o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020  na wykonanie dokumentacji projektowej dla remontu tej trasy.

- Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał ponad 4 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych na przygotowanie dokumentacji projektowej, ponieważ linia kolejowa nr 49 na odcinku Śniadowo-Łomża jest bardzo istotna z punktu widzenia rozwoju gospodarczego i społecznego naszego regionu - zaznaczył Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego. 

PKP PLK w czerwcu  ogłosiły przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej w ramach projektu pn. „Rewitalizacja linii kolejowej nr 49 na odcinku Śniadowo – Łomża” dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Wykonawca m.in. przygotuje dokumentację projektową oraz wniosek o dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2021 -2027. Dokumentacja projektowa będzie gotowa w II kwartale 2023 r. Realizację robót budowlanych planuje się w nowej perspektywie finansowej.

Zgodnie z założeniami projektu, na całej 17-kilometrowej trasie planowana jest budowa nowych torów i rozjazdów oraz instalacja komputerowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Możliwy będzie powrót na linię pociągów pasażerskich. 

Przebudowana zostanie stacja w Łomży. Z myślą o potrzebach mieszkańców zaprojektowany zostanie specjalny multimodalny peron, obsługujący połączenia kolejowe i autobusowe.
Modernizacja pozwoli na zwiększenie przepustowości linii, by mogło kursować więcej pociągów z większą prędkością. Zakładana maksymalna prędkość pociągów pasażerskich to 100 km/h, analizowany będzie także wariant dla prędkości 120 km/h. Poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym zwiększy przebudowa przejazdów kolejowo-drogowych. Realizacja inwestycji korzystnie wpłynie także na transport towarowy - po nowych torach do Łomży dojadą cięższe i dłuższe do 600 m pociągi. 

 

Tagi

Skomentuj artykuł: