Warszawiacy znów zawieszają bilety komunikacji miejskiej

Piąta fala koronawirusa uderza w Warszawski Transport Miejski. W styczniu, kiedy lekarze notowali szybki wzrost zakażeń SARS-CoV-2 długoterminowe bilety komunikacji zawiesiło prawie 13 tys. warszawiaków – poinformował PAP ZTM.

W styczniu liczba zawieszonych biletów długoterminowych wynosiła 12880. Rok wcześniej liczba ta była niemal 10 razy mniejsza. W styczniu 2021 r. było tylko 1945 zawieszonych biletów.

Najwięcej zawieszonych biletów ZTM zanotował na początku pandemii i po wprowadzeniu lockdownu w Polsce. Wówczas z takiej możliwości skorzystało 178238. Rok później, czyli w marcu 2021 r. było zaledwie 4626 zawieszeń.

Łącznie najwięcej biletów zawieszono w pierwszym roku pandemii. W 2020 r. ponad 234 tys. biletów okresowym stołecznej komunikacji miejskiej. W tym samym roku odwieszono prawie 219 tys. biletów.

W ubiegłym roku warszawiacy zawiesili łącznie niemal 42 tys. biletów. Liczba odwieszonych była większa – wyniosła prawie 45 tys.

W czasie zagrożenia epidemicznego pod adresem zawieswkm.wtp.waw.pl można zawiesić bilet długookresowy – wystarczy podać numer karty, na której jest zakodowany.

Zawiesić można bilety 30 i 90 dniowe, ważne w dowolnej strefie biletowej, także bilety warszawiaka, metropolitalne, roczne dla rodzin z trojgiem dzieci oraz Bilety Seniora. Wydane pieniądze nie przepadają – niewykorzystany czas ważności biletu można przekodować na inny termin.

Według prognozy ekspertów z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW za około tydzień będziemy mieli do czynienia ze szczytem piątej fali pandemii koronawirusa w Polsce. Wówczas codziennie zakażać się będzie nawet 800 tys. osób.

W piątek resort zdrowia podał, że w szpitalach przebywa 17 262 pacjentów z COVID-19, w tym 1095 chorych wymaga leczenia respiratorowego. Na kwarantannie przebywają 577 964 osoby.

Źródło

Skomentuj artykuł: