Ważna poprawka w ustawie wiatrakowej

Resort klimatu przygotował poprawkę do ustawy wiatrakowej, która zakłada, że 5 proc. energii będzie przekazywane społeczności lokalnej - poinformowała dzisiaj podczas konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

- Przygotowaliśmy taką poprawkę, która by dawała obowiązek (...) przekazania 5 proc. energii produkowanej z konkretnej formy lądowej, w formie prosumenta wirtualnego na rzecz społeczności lokalnej - powiedziała minister Anna Moskwa.

Minister Moskwa podczas poniedziałkowej konferencji prasowej została zapytana, kiedy będzie gotowa ustawa wiatrakowa i co się z nią dzieje.

- Konsultacje tej ustawy trwały. Właściwie można powiedzieć, że się zakończyły. Co nie oznacza, że dalej nie będziemy o niej rozmawiać - tłumaczyła minister. Jak wskazała, "jest oczywiste, że budzi ona zainteresowanie", np. rolników, sadowników, mieszańców wsi.

Dodała, że "naszą intencja jest, żeby jak najszybciej ta ustawa była procedowana".

- To jest nasza ustawa, co do której jesteśmy przekonani. Jesteśmy przekonani też, co do rozwiązań w niej zawartych. Ona jest pomiędzy 500 metrów a 10H - powiedziała Anna Moskwa.

Ustawa wiatrakowa, inaczej zwana 10H, jest jednym z 37 kamieni milowych, które Polska ma zrealizować, aby spełnić wymogi wynikające z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, by uruchomić środki z Krajowego Planu Odbudowy.

Źródło

Skomentuj artykuł: