Widoczne odbicie na kolei

Sierpień był najlepszym miesiącem na kolei od początku epidemii koronawirusa. Pociągami przewieziono 20,1 mln podróżnych i 18,8 mln ton towarów. Oznacza to najmniejsze od marca spadki, porównując rok do roku - poinformował dzisiaj Urząd Transportu Kolejowego.

Z danych urzędu wynika jednocześnie, że w sierpniu z usług kolei skorzystało o 28,8 proc. mniej podróżnych niż rok wcześniej, kiedy to koleją podróżowało 28,3 mln pasażerów. Z kolei masa przewiezionych towarów sierpniu tego roku wyniosła 18,9 mln ton i była mniejsza o 3 proc. niż rok wcześniej, kiedy koleją 19,4 mln ton.

Jak informuje UTK, widoczne jest stopniowe wyhamowanie wzrostów miesiąc do miesiąca. Podczas gdy w czerwcu i lipcu wzrosty te przekraczały ponad 4 mln pasażerów, to w sierpniu wzrost wyniósł już tylko blisko 1,3 mln podróżnych.

- W miesiącach wakacyjnych widoczny był powrót pasażerów na kolej. Podróżni zaufali kolei, planując urlopowe wyjazdy. Obecnie coraz ważniejsze będą codzienne podróże pomiędzy miejscem zamieszkania a miejscem pracy. By zagwarantować odpowiednią ofertę, przewoźnicy wznowili dużą cześć połączeń. Wyniki z miesiąca na miesiąc są bardziej optymistyczne, jednak nie możemy zapominać, że epidemia cały czas wywiera negatywny wpływ na przewozy pasażerskie - powiedział cytowany w komunikacie Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Jak podał UTK, wyniki za okres styczeń – sierpień to ponad 143 mln przewiezionych koleją pasażerów, czyli o 34,4 proc. mniej niż rok wcześniej w tym samym czasie. Z kolei w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku przewieziono 142,4 mln ton o 9,8 proc. mniej niż przed rokiem.

- Rynek przewozów towarowych, w porównaniu z przewozami pasażerskimi, okazał się znacznie bardziej odporny na zmiany wynikające z epidemii koronawirusa. Widoczne jest to także w sierpniu. Na przykład największy przewoźnik towarowy osiągnął w tym miesiącu najlepszy wynik od początku roku. Warto zauważyć, że pomimo spadków wskaźników gospodarczych jak PKB czy przychodów sektora usług konsumenckich w przypadku kolei bardzo wysokie wartości osiągnęły przewozy intermodalne. Nie zmienia to potrzeby podejmowania przez przewoźników działań, których celem jest minimalizacja strat związanych z COVID-19 - komentuje cytowany w komunikacie prezes UTK.

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł: