Więcej i łatwiej. Jak poprawnie przekazać 1,5% podatku dla OPP?

Gdy w przyszłym roku Polacy będą wypełniać deklarację PIT, to tradycyjnie tysiące osób przekaże część podatku na organizacje pożytku publicznego. Będzie to jednak już półtora procenta, a nie jak dotychczas jeden. Poza tym uproszczono procedurę dla emerytów i rencistów, którzy także chętnie pomagają.

Przez długie lata był to 1%. Pozornie niby tylko jeden, ale setki tysięcy Polaków chętnie przekazywało część podatku i w deklaracji rocznej PIT wskazywali organizację pożytku publicznego (OPP). Tym bardziej, że to nic nie kosztuje.

„Podatnik samodzielnie wybiera, na czyją konkretnie rzecz przekazana zostanie kwota pochodząca z jego zeznania rocznego. (…) podatnik nie traci ani złotówki - rozdysponowuje on jedynie kwotę, którą i tak musiałby przekazać na rzecz Skarbu Państwa” – tłumaczył serwis pit.pl

Z kolei Ministerstwo Finansów wielokrotnie potwierdzało, że taka forma pomocy cieszy się ogromnym zainteresowaniem Polaków. Stale rosnącym, co się od razu przekładało na sumy. Jeszcze w 2004 r. było to zaledwie 10 mln zł, dekadę później już ponad pół miliarda, a w zeszłym roku rekordowe - 972 mln zł.

Niestety, dwa lata temu pojawił się problem, bo wiele organizacji, a przez to i  potrzebujących, niespodziewanie otrzymało znacznie mniejsze środki. Głównym powodem była… pandemia koronawirusa. Tarcze antykryzysowe pozwoliły przedsiębiorcom przedłużyć okres na składanie deklaracji rocznych i zapłatę podatku. A przez to nie mogli we właściwym termin przekazać jego części na OPP.

Niedawno pojawił się również postulat tych organizacji, aby dostosować obowiązujące przepisy do sytuacji gospodarczej, choćby w związku z obniżeniem stawki podatku PIT.  Apelowały o to największe OPP spośród 9 tysięcy funkcjonujących w kraju. I takie zmiany się pojawią już w przyszłym roku – szczegóły podawało niedawno Ministerstwo Finansów. Warto je przypomnieć.

Najważniejsza informacja – składając roczne rozliczenie PIT będziemy mogli przekazać już nie jeden procent podatku, a 1,5%, czyli środki przekazywane na organizacje pożytku publicznego automatycznie wzrosną aż o połowę.

W znaczny sposób ułatwiono również przekazywanie środków na OPP przez emerytów i rencistów. Nierzadko mający problem z wypełnianiem skomplikowanych dokumentów i przez to mogących rezygnować z możliwości pomocy. Teraz już nie będą musieli tego robić co roku.

„Emeryt lub rencista, który chce przekazać 1,5 proc. podatku na rzecz OPP, nie musi składać żadnego wniosku. Wystarczy, że taki wniosek wypełnił w PIT-37, PIT-36 albo PIT-OP w latach ubiegłych, a informacje w nim podane są aktualne. Wówczas, organ podatkowy przekaże kwotę w wysokości 1,5 proc. podatku należnego wykazanego w PIT-40A tej organizacji, którą emeryt lub rencista wybrał w poprzednich latach” – podkreślono na stronie serwisu gov.pl

Oczywiście, każdy darczyńca ma możliwość zmiany organizacji pożytku publicznego, albo rezygnacji. Wtedy jednak będzie musiał wypełnić stosowny dokument.

Ważne zastrzeżenie, nie możemy wpisać dowolnej instytucji, której działalność akurat nam się spodobała. Naczelnik Urzędu Skarbowego przekaże 1,5% podatku jedynie organizacji pożytku publicznego, która znajduje się na liście uprawnionych do otrzymywania takich środki. Wykaz tworzy dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Jest on co roku aktualizowany i publikowany do 15 grudnia – szczegółowe informacje można znaleźć na stronie NIW (kliknij tutaj).

Jak można samodzielnie przekazać 1,5%? To banalnie proste, w deklaracji podatkowej wystarczy wypełnić dwa pola, w które należy wpisać numer KRS przypisany organizacji, którą chcemy obdarować, a także kwotę, która nie może przekraczać półtora procent. Trzeba to jednak zrobić uważnie, bo…

„Bardzo istotne jest właściwe podanie danych organizacji. Błąd, szczególnie w numerze KRS organizacji, spowoduje, że pieniądze nie będę przekazane na rzecz organizacji (korekta tych danych może okazać się niemożliwa)” – podkreśla pit.pl

Jest jeszcze jedna nowość, dotychczas osoby przekazujące środki z reguły pozostawały anonimowe. Teraz podatnik będzie mógł wyrazić zgodę o przekazaniu OPP swoich personaliów oraz wysokości przekazanej kwoty, a to z kolei umożliwi organizacji pożytku publicznego np. podziękowanie za wsparcie. Oczywiście, jest to w pełni dobrowolne, jeśli podatnik nadal chce być anonimowy, to 1,5% i tak trafi do wskazanej organizacji.  

Mamy prawo wskazać nie tylko OPP, ale nawet precyzyjnie cel, na który przeznaczamy środki. Ta dyspozycja nie jest jednak dla OPP obowiązkowa, to jedynie sugestia.

Źródło

Skomentuj artykuł: