Włosi walczą z ogromną suszą. Straty ocenione na 2 mld euro

Wywołane trwającą suszą straty w rolnictwie we Włoszech wynoszą ponad dwa miliardy euro - wynika z danych przedstawionych przez związek rolników i producentów żywności Coldiretti. Podkreślono, że ponad jednej czwartej terytorium kraju grozi pustynnienie.

Rolniczy związek odnotował w ogłoszonej analizie, że z poważną suszą zmaga się nie tylko południe Włoch, ale także północ.

Susza, zaznaczono, dotyka miast i wsi, gdzie zaczyna brakować wody i wprowadza się gdzieniegdzie jej racjonowanie. Wysychają rzeki i jeziora - alarmuje organizacja.

Podkreślono, że doprowadzi to do redukcji upraw, między innymi zboża, gdzie spadek wyniesie w tym roku około 15 procent. Znacznie zmniejszyły się też uprawy ryżu na północy.

Bardzo poważne trudności dotyczą również upraw słoneczników, kukurydzy, warzyw i owoców - zauważył rolniczy związek dodając, że wysuszone są pastwiska dla zwierząt hodowlanych.

Obecna susza jest najbardziej dotkliwa w dolinie rzeki Pad na północy Włoch, gdzie poziom wody jest najniższy od 70 lat.

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł: