Z Przasnysza koleją do Warszawy w 85 minut przez Pułtusk i Serock

PKP Polskie Linie Kolejowe SA oraz Miasto i Gmina Serock podpisały umowę na opracowanie dokumentacji projektowej budowy nowej linii kolejowej łączącej Przasnysz, Pułtusk i Serock z Warszawą. To druga podpisana umowa w ramach Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2028 r.

- Naszym celem jest kolej bezpieczna, komfortowa i przewidywalna, a przede wszystkim  dostępna dla mieszkańców naszego kraju, szczególnie mniejszych miast i miejscowości. Program Kolej Plus jest szansą, że kolej wróci na tereny, które pozbawione były tego środka transportu i umożliwi ich rozwój. To pierwszy w historii program, który powstał we współpracy z samorządami - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Umowa przewiduje przygotowanie dokumentacji projektowej oraz wykup gruntów pod nową, około 73 km, jednotorową zelektryfikowaną linię. Trasa ma zapewnić wygodną komunikację mieszkańcom Północnego Mazowsza ze stolicą. Nowe połączenie umożliwi szybki dojazd do miejscowości wypoczynkowych - Serocka nad Jeziorem Zegrzyńskim czy Pułtuska. Czas przejazdu pociągiem, np. między Warszawą a Przasnyszem, szacowany jest na ok. godzinę i 15 minut. Pociągi będą mogły jeździć z prędkością do 160 km/h. Kolej zyska dodatkowe znaczenie jako ekologiczny środek transportu.

- To bardzo ważne, by mieszkańcy miejscowości, które do tej pory nie miały dostępu do kolei, mogli korzystać z wygodnych i komfortowych połączeń kolejowych. Z satysfakcją  uczestniczę dziś w podpisaniu umowy na opracowanie dokumentacji dla nowej linii od Przasnysza do Warszawy, z której skorzystają mieszkańcy Północnego Mazowsza. To pokazuje, że program Kolej Plus jest potrzebny, ponieważ zmniejszy wykluczenie komunikacyjne - powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Lepszy dostęp do kolei ma zapewnić 12 przystanków, m.in. w Przasnyszu, Makowie Mazowieckim, Pułtusku i Serocku. Odpowiednia wysokość peronów ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągu. Przystanki będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się - wyposażone według potrzeb w windy i pochylnie. Będą wiaty, ławki, tablice informacyjne i oświetlenie.

Skomentuj artykuł: