Administracja Trumpa wyśle czeki Amerykanom. Każdy dostanie ok. 1000 USD

Administracja Trumpa chce „natychmiast" dokonać bezpośrednich transferów pieniężnych w wysokości ok. 1.000 USD na konta Amerykanów w obliczu pandemii koronawirusa - podali przedstawiciele administracji USA podczas konferencji we wtorek. Ogłoszono też odroczenie płatności podatków w wysokości 300 mld USD.

Prezydent USA Donald Trump powiedział, że wypłaty świadczeń miałyby wynieść ok. tysiąc dolarów.

Transfery byłyby częścią planu stymulacyjnego o wartości 850 mld USD, który Mnuchin negocjuje z Kongresem w celu walki ze skutkami gosp. pandemii koronawirusa.

„Amerykanie potrzebują natychmiast gotówki. Kiedy mówię natychmiast, mam na myśli, że miałoby to się stać w ciągu najbliższych dwóch tygodni” - powiedział sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin podczas briefingu prasowego we wtorek.

Mnuchin wskazywał, że rząd planuje ogłosić odroczenie płatności podatków w wysokości 300 mld USD. Dodał, że szczegóły pakietu stymulacyjnego zostaną ogłoszone jeszcze we wtorek.

Sekretarz skarbu USA powiedział we wtorek, że Wall Street i Biały Dom zobowiązują się do utrzymywania funkcjonowania rynków finansowych, nawet jeśli w pewnym momencie oznacza to ograniczenie godzin pracy giełd.

"To będzie wielki pakiet. Chcemy, by ten pakiet był wielki i solidny. Nie chcemy, by linie lotnicze upadły i ludzie stracili pracę" - powiedział prezydent USA Donald Trump podczas wspólnej konferencji prasowej.

"Mamy nadzieję, że wygramy z wirusem i myślę, że wygramy szybciej niż ludzie myślą" - dodał.

Po konferencji prasowej indeks S&P 500 rośnie o 3,83 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 2,55 proc., a Nasdaq idzie w górę o 3,91 proc.

Dolar umacnia się o 1,69 proc. wobec koszyka walut do 99,73 pkt.

Według ostatnich danych w Stanach Zjednoczonych koronawirus zaatakował ponad 4,6 tys. osób; zmarło co najmniej 85 osób. Największe ogniska zakażeń w USA znajdują się w stanach Waszyngton i Nowy Jork oraz w Kalifornii. 

Źródło

Skomentuj artykuł: