Elektrociepłownia gazowa dostarczy mieszkańcom aglomeracji wrocławskiej prąd i ciepło

Gazociąg przyłączeniowy o długości 11,2 km do elektrociepłowni w Siechnicach pod Wrocławiem został przekazany do eksploatacji. Inwestycja zapewni zasilanie w gaz ziemny Nowej Elektrociepłowni Czechnica – poinformowała spółka Gaz-System. 
 

- Przyłączenie do gazu Nowej EC Czechnica zwiększy bezpieczeństwo zaopatrywania mieszkańców aglomeracji wrocławskiej w prąd i ciepło. Jednocześnie wpłynie na poprawę jakości powietrza poprzez kilkudziesięciokrotne zmniejszenie w atmosferze szkodliwych tlenków metali i pyłów, powstających w procesie spalania. To już druga przyłączona w ostatnich latach - po EC Żerań w Warszawie - duża systemowa elektrociepłownia, mająca możliwość pracy na dostarczanym przez spółkę niskoemisyjnym paliwie gazowym – powiedział Marcin Chludziński, prezes Gaz-System.
 

Projekt Gaz-System obejmował powstanie gazociągów przyłączeniowych DN 500 i DN 300 MOP 8,4 MPa, światłowodów wzdłuż gazociągów oraz budowę stacji regulacyjnej Sulimów o przepustowości 200 000 m3/h i stacji pomiarowej Czechnica o przepustowości 63 000 m3/h. Trasa przyłącza gazowego przechodzi przez gminy Oława, Domaniów i Siechnice w województwie dolnośląskim i zapewni elektrociepłowni dostawy 52 000 m3/h gazu. Energia cieplna wyprodukowana przez Nową EC Czechnica zapewni ciepło m.in. dla mieszkańców Wrocławia, gminy Siechnice i okolicznych miejscowości. 
 

Nowa EC Czechnica będzie uruchamiana etapami: kotłownia rezerwowo-szczytowa ruszy w 2023 r., a blok parowo-gazowy w połowie 2024 r. 

Źródło

Skomentuj artykuł: