Prezydent promuje inwestycje w Trójmorzu

Prezydent Andrzej Duda oświadczył podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, że inwestycje w państwach Trójmorza, to szansa dla firm chcących się rozwijać. Jak zauważył, region Europy Środkowej i Wschodniej oferuje stabilność, bezpieczeństwo i ochronę przed korupcją.

Polski prezydent otworzył tam panel dyskusyjny poświęcony inwestycjom zagranicznym w Europie Środkowej i Wschodniej. Podkreślił, że inwestycje w tym regionie mogą być doskonałą szansą dla firm chcących się rozwijać.

Duda powiedział, że państwa Trójmorza są naturalnymi partnerami dla międzynarodowych korporacji ze względu na niewykorzystany potencjał inwestycyjny. Jak stwierdził, to jeden z najszybciej rozwijających się regionów na świecie, z prognozowanym wzrostem PKB na poziomie 35 proc. do roku 2030.

Prezydent zwrócił także uwagę na przyjazne biznesowi otoczenie: kraje Trójmorza – jako członkowie NATO i Unii Europejskiej – oferują stabilność, bezpieczeństwo oraz ochronę przed korupcją. Zachęcił międzynarodowych inwestorów do zapoznania się z możliwościami, jakie oferuje rynek środkowoeuropejski, szczególnie w sektorach zrównoważonej energii i sektorze cyfrowym.

Andrzej Duda zaznaczył, że pomimo wojny na Ukrainie, Polska i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej pozostają bezpieczną przystanią dla globalnych inwestorów, oferując prężnie działające i stabilne środowisko gospodarcze.

Inicjatywa Trójmorza powstała w 2015 roku. Zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia, zainicjowanego przez prezydentów Polski Chorwacji, jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

Źródło

Skomentuj artykuł: