Odrodzenie pasażerskiego ruchu lotniczego po kryzysie wywołanym pandemią "najbardziej realne wydaje się w latach 2023-24" – uważa prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka Adam Hamryszczak.
Prezes rzeszowskiej spółki lotniskowej był jednym z uczestników panelu "Lotnictwo 2022 – jak wykorzystamy kryzys", które odbył się na rozpoczętym w środę Kongresie 590.
Międzynarodowi analitycy wskazują, że powrót do normalności, do sytuacji, która miała miejsce w 2019 roku będzie długotrwały. Mówimy tutaj o roku 2024 lub 2023. Oczywiście są też "czarne scenariusze", które mówią, że nastąpi to później
Jak zaznaczył, "2023-24 jest najbardziej realnym terminem". "A jeśli wydarzy się wcześniej, to wszyscy będziemy zadowoleni" – dodał.
W ocenie Hamryszczaka "w pierwszej kolejności będzie odradzał się ruch turystyczny". "Już w najbliższych miesiącach będziemy mogli polecieć na wakacje z poszczególnych lotnisk regionalnych" – zauważył.
Kolejnym segmentem – zdaniem Hamryszczaka – będzie powrót lotniczego ruchu biznesowego.
"Wszyscy wiemy, że nie da się prowadzić poważnego biznesu bez spotkań międzyludzkich, kontaktów, czy uzgadniania szczegółów" – wyjaśnił prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.
Według niego na kilkuprocentowym wzroście przewozów cargo skorzystały jedynie niektóre lotniska. "Nie szedłbym w hurraoptymizm, że teraz nastąpi era ruchu cargo. Zyskały niektóre lotniska, np. Katowice" – powiedział Hamryszczak.
Przypomniał, że kierowany przez niego port lotniczy w 2020 roku obsłużył o blisko pół miliona pasażerów mniej niż rok wcześniej. "Szukaliśmy w tym okresie sposobów wyjścia z tej sytuacji i myślę, że właściwie wykorzystaliśmy ten czas" – mówił.
Zwrócił uwagę, że rzeszowskiej spółce udało się m.in. przyciągnąć na lotnisko Rzeszów-Jasionka węgierskiego przewoźnika Wizz Air. "Liczymy także, że w najbliższym czasie będzie realizowana inwestycja związana z serwisowaniem samolotów" – podkreślił Hamryszczak.
5. edycja Kongresu 590 koncentruje się na pięciu obszarach tematycznych: bezpieczeństwo zdrowotne i ekologia, społeczeństwo, gospodarka, eksport i ekspansja gospodarcza oraz infrastruktura. Udział w wydarzeniu zapowiedzieli przedstawiciele administracji publicznej, spółek skarbu państwa, agencji rządowych, prywatnych przedsiębiorstw, międzynarodowego biznesu, a także eksperci branżowi oraz naukowcy.
W ciągu dwóch dni Kongresu 590 – 5 i 6 maja 2021 r. – ma odbyć się przeszło 50 paneli dyskusyjnych, w trakcie których poruszane będą zagadnienia takie jak: patriotyzm gospodarczy, bezpieczeństwo polskiego rynku medycznego, geopolityczne perspektywy dla Polski i świata, relacje Polski i Azji, rozwój branży kosmicznej w Polsce i świecie, Zielony Unijny Ład oraz dot. wielkich inwestycji infrastrukturalnych.