Finał Europejskiego Tygodnia Kodowania – 21 października w Bydgoszczy

Już w najbliższą sobotę (21.10.2023 r.) odbędzie się wielki finał CodeWeek 2023 w Bydgoszczy! Europejski Tydzień Kodowania dobiega końca, ale pamiętajcie – wciąż możecie organizować i dodawać na mapę swoje wydarzenia. Macie na to czas do końca roku.

Europejski Tydzień Kodowania, jedyny tydzień trwający 16 dni, kończy się w niedzielę 22 października. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was niespodziankę! Wydarzenie finałowe, które odbędzie się już w najbliższą sobotę 21 października w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym!

Dobra zabawa

Wielkie Święto Programowania inaugurujące tegoroczny CodeWeek odbyło się 7 października w trzech miastach jednocześnie: we Wrocławiu, w Augustowie i Olsztynie. Cieszące się dużą popularnością wydarzenia zgromadziły prawie 3 tysiące uczestników zainteresowanych szeroko rozumianym programowaniem. Dlatego po raz pierwszy postanowiliśmy zorganizować dla Was coś specjalnego: finał Europejskiego Tygodnia Kodowania! Spotykamy się w najbliższą sobotę w Bydgoszczy!


Wspólnie z naszymi partnerami przygotowaliśmy dla Was moc atrakcji związanych z programowaniem. Chcecie wiedzieć, kogo spotkacie podczas finałowego wydarzenia? Pojawią się m.in.:
•    KidsTech z fantastycznymi robotami, którymi będziecie mogli sterować;
•    Edusense i drukarki 3D, na których wykonacie swoje własne trójwymiarowe wydruki;
•    Laboratoria Przyszłości, dzięki którym przeniesiecie się podróż do wirtualnej rzeczywistości, a także poznacie Minecraft Education;
•    Klub Młodego Programisty;
•    Centrum Mistrzostwa Informatycznego, które zaprosi Was do wspólnej zabawy w programowanie bez użycia prądu.


To oczywiście nie wszystkie atrakcje, jakie dla Was zaplanowaliśmy!
Gdzie się spotkamy? W Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym (ul. Gdańska 187) w godz. 11:00 – 17:00. 
 

Oznaczcie swoje inicjatywy

Celem CodeWeek jest popularyzacja nauki programowania oraz zwiększenie świadomości społecznej na jej temat. Każdy może zorganizować wydarzenie lub uczestniczyć w różnych inicjatywach – niezależnie od tego, czy dopiero zaczyna swoją przygodę z programowaniem, czy też ma już jakieś doświadczenie w tej sferze. Wystarczą tylko chęci!

Pamiętajcie, że CodeWeek to także przyjacielski wyścig europejskich państw w liczbie zorganizowanych inicjatyw. Na tę chwilę (19.10) więcej wydarzeń niż w Polsce zostało zgłoszonych tylko w Turcji i we Włoszech, ale nasz kraj znajduje się dopiero na szóstej pozycji. Dlaczego? Dane na tablicy wyników są uporządkowane według liczby wydarzeń związanych z kodowaniem w stosunku do populacji kraju, a zatem niektóre z mniejszych państw mogą znaleźć się wyżej na liście, mimo że zorganizowały mniej wydarzeń. Jak obecnie wygląda tablica wyników?

1.    Malta – 446 inicjatyw
2.    Grecja – 2 500 inicjatyw
3.    Turcja – 17 367 inicjatyw
4.    Chorwacja – 809 inicjatyw
5.    Austria – 1 745 inicjatyw
6.    Polska – 7 092 inicjatyw

Ogłaszamy pełną mobilizację i raz jeszcze przypominamy, w jaki sposób i jakie inicjatywy można dodać jako wydarzenie biorące udział w CodeWeek. To od Was zależy, czy uda nam się awansować w rankingu!

Co może być inicjatywą?

Czy wiecie, że każda lekcja informatyki może zostać zgłoszona na mapę CodeWeek? Zajęcia przedszkolne z kodowania bez użycia ekranów również! Inicjatywą może być lokalny turniej gier planszowych lub online, a także nauka programowania dla seniorów czy gry terenowe. Jeśli brakuje Wam inspiracji, zajrzyjcie do archiwum poprzednich edycji – to prawdziwa skarbnica kreatywnych pomysłów, według których możecie przeprowadzić zajęcia rozwijające logiczne myślenie.

Korzystajcie również z materiałów znajdujących się na naszej bezpłatnej platformie e-learningowej OSE IT Szkoła. Znajdziecie tam kursy dotyczące programowania w przyjaznym i niezwykle intuicyjnym języku Scratch czy Python.

Jak zgłosić swoje wydarzenie

Odwiedźcie stronę codeweek.eu, kliknijcie „Weź udział” i zalogujcie się lub zarejestrujcie. Następnie wypełnijcie formularz i opiszcie inicjatywę w kilku prostych zdaniach. Doprecyzujcie datę aktywności, oznaczcie ją na mapie i…wyślijcie formularz! Od teraz do Waszej inicjatywy mogą dołączyć inne osoby. Pamiętajcie, że na zgłaszanie własnych inicjatyw macie czas do końca roku, wyścig trwa!

Dołączajcie do wydarzeń w ramach CodeWeek i pamiętajcie – programowanie jest dla każdego! Więcej informacji znajdziecie na naszych profilach w mediach społecznościowych: CodeWeek PL na Facebooku oraz codeweekpl na Instagramie, a także stronie koduj.gov.pl.

Czytaj więcej w tym temacie

Skomentuj artykuł: