Kiedy przyjdzie przelew ze skarbówki? Zależy, jak składasz zeznanie podatkowe

Nadszedł mało lubiany obowiązek wypełniania PIT-ów i dostarczenia do urzędów skarbowych zeznania podatkowego. Dla niektórych finałem może być jednak spory zastrzyk gotówki, gdyby przysługiwał zwrot nadpłaty.

Kiedy wówczas należy się spodziewać przelewu lub przekazu? Skarbówkę obowiązują ścisłe terminy, ale największą cierpliwością muszą się wykazać podatnicy składający zeznania w formie papierowej.

Wraz z początkiem roku powtarza się ten sam scenariusz, bo każdy z nas ma ważny obowiązek do wykonania. Najpierw księgowe w firmie, dla której pracujemy, muszą przygotować stosowną dokumentację, a my – jako podatnicy - jesteśmy zobligowani złożyć w urzędzie skarbowy zeznanie roczne PIT. Oczywiście, nieco inne reguły dotyczą osób pracujących na umowę o pracę, emerytów, czy prowadzących działalność gospodarczą, ale tym nie będziemy się teraz zajmować. 
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, obowiązek na złożenia rozliczenia rocznego PIT mija 2 maja 2023 r. (30 kwietnia to niedziela, a 1 maja jest dniem świątecznym). Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, a wręcz jest wskazane, aby zrobić to wcześniej. 
Gdy podsumujemy cyferki ze wszystkich rubryk PIT, na koniec uzyskamy dobrą lub złą wiadomość. Czyli wyjdzie nadpłata albo niedopłata podatku. Ta pierwsza opcja jest zdecydowanie przyjemniejsza dla każdego podatnika, bo oznacza, że to urząd skarbowy będzie nam „winien” jakąś sumę pieniędzy. Kiedy powinien ją wypłacić? Czy są określone terminy? To jest właśnie wątek, na którym się skoncentrujemy. 
Najpierw wyjaśnienie w jaki sposób środki mogą zostać przekazane, bo istnieją trzy możliwości: osobista wypłata w kasie urzędu, tradycyjny przekaz pocztowy na adres domowy albo najwygodniejsza forma, czyli przelew bankowy. 
„Zwrot na konto bankowe nie jest związany z opłatami manipulacyjnymi. Do zwrotu gotówki przekazem pocztowym doliczana jest natomiast opłata manipulacyjna za przekazanie nadpłaty. Wartość opłaty z tego tytułu wynosi 1% kwoty przekazu plus 5,2 zł” – tłumaczy serwis e-pity.pl, który dodaje: „Natomiast gdyby wysokość zwrotu nie przekraczała 23,20 zł, kwota podlega zwrotowi wyłącznie w kasie organu podatkowego”.
Trzeba również pamiętać o konieczności wcześniejszego zgłoszenia skarbówce właściwego numeru rachunku bankowego. Oczywiście, jeśli w dalszym ciągu korzystamy z tego, które w poprzednich latach podawaliśmy, nie musimy ponownie tego robić. Dotyczy to przede wszystkim podatników, którzy albo wcześniej nie zgłaszali numeru konta albo z jakiś powodów (np. zamknięcia rachunku) jest on nieaktualny. 
„Jeśli podatnik chce otrzymać zwrot nadpłaty w kasie urzędu skarbowego, to powinien o tym poinformować w składanym zeznaniu podatkowym. Warto wtedy także podać swój numer telefonu lub adres e-mail w celu ułatwienia kontaktu” – wyjaśnia serwis prawo.pl
Złożyliśmy zeznanie podatkowe, wiemy, że mamy nadpłatę i wybraliśmy formę płatności. Kiedy więc możemy się spodziewać otrzymania gotówki? Niestety, zapewne trzeba będzie troszeczkę poczekać, bo widełki czasowe są spore.
Okres oczekiwania będzie znacznie krótszy, a i tak wyniesie do 45 dni od dnia złożenia zeznania, jeśli zeznanie będzie złożone w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem Twój e-PIT lub poprzez e-Deklarację.
Natomiast osoby, które zdecydowały się na złożenie dokumentu w formie papierowej, muszą się uzbroić w jeszcze większą dawkę cierpliwości, bo w tym przypadku właściwy urząd skarbowy ma czas na realizację wypłaty aż 3 miesiące od dnia złożenia zeznania przez podatnika. 
„Posiadając ważną Kartę Dużej Rodziny (KDR), można także skorzystać z przyspieszonego zwrotu nadpłaty podatku. Z takiej możliwości mogą skorzystać osoby, które złożą zeznanie drogą elektroniczną” – podkreśla prawo.pl
Bywa również, że podatnik sam lub też na wezwanie Urzędu Skarbowego, dokonuje korekty deklaracji PIT. Po prostu poprawia to co wcześniej wyliczył. Co się wówczas dzieje z terminem zwrotu nadpłaconego podatku? 
„W przypadku złożenia zeznania korygującego deklarację PIT – termin na zwrot podatku wynikający z takiej korekty to 2 miesiące; nie może on jednak nastąpić wcześniej niż 3 miesiące od złożenia pierwotnej deklaracji podatkowej” – tłumaczy serwis epity.pl
Pamiętać jeszcze należy o jednej kwestii – jeśli podatnik ma jakiekolwiek zobowiązania wobec urzędu skarbowego, nadpłata nie podlega zwrotowi, a jest zaliczana na poczet tych zaległości. 

Źródło

Skomentuj artykuł: