Mieszkaniowy boom! Najwięcej zbudowanych mieszkań od 1979 r.

W minionym roku oddano w Polsce do użytkowania prawie 235 tys. nowych domów i mieszkań. To najwyższy wynik od ponad czterech dekad. W latach 70. budowaliśmy co prawda więcej, ale przeciętna nieruchomość miała niecałe 64 mkw. Dziś są to prawie 93 metry - informuje Bartosz Turek, Oskar Sękowski z HRE Investments.

Prawie 235 tys. nowych domów i mieszkań o łącznej powierzchni 21,8 mln mkw. Takie są dokonania rodzimego sektora budownictwa w 2021 r. Mamy więc do czynienia z największą liczbą mieszkań oddanych do użytkowania od 1979 r. i historycznym rekordem powierzchni nieruchomości, które powstały w ciągu roku. 

Trzonem budownictwa w Polsce są firmy deweloperskie, które budują dwie na trzy nowe nieruchomości. Dlatego warto szczególnie wnikliwie obserwować ich dokonania. Jak się okazuje w całym ubiegłym roku firmy te dostały pozwolenia na wybudowanie prawie 213 tys. nowych lokali mieszkalnych. Wynik ten jest o 23,9% lepszy w porównaniu do roku 2020, w którym wydano prawie 172 tys. takich pozwoleń. 

Warto też przyjrzeć się samym danym za grudzień 2021 ub.r. Na pierwszy rzut oka mogą one sugerować delikatne osłabienie koniunktury. Decyzje wydane w grudniu ubiegłego roku pozwalają przystąpić do budowy ponad 23,5 tys. mieszkań. Jest to wynik o 7,1% gorszy niż w analogicznym okresie przed rokiem. Ten spadek może być jednak mylący dla oceny bieżącej koniunktury. W grudniu 2020 r. mieliśmy bowiem do czynienia z historycznym rekordem liczby wydanych pozwoleń. 

Trzeba ponadto mieć świadomość, że nie zawsze wszystkie wydane pozwolenia na budowę przekuwane są w faktycznie budowane mieszkania. W efekcie najważniejsze dane do oceny bieżącej koniunktury mówią o tym, ile mieszkań zaczęto budować. Na tę liczbę najszybciej wpływa bowiem bieżący popyt na mieszkania lub nawet oczekiwania deweloperów na temat popytu. W całym 2021 r. firmy deweloperskie ruszyły z budową 166 tys. lokali. To o prawie 30% więcej lokali niż w roku poprzednim. Wtedy firmy budujące mieszkania na sprzedaż zaczęły budowę 130 tys. nieruchomości. 

Jeśli spojrzymy na sam grudzień, to wydźwięk danych GUS będzie podobny. Dokonania deweloperów znowu są rekordowe. Okazuje się bowiem, że ostatni miesiąc 2021 roku był najlepszym grudniem w historii deweloperów pod względem liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto. Ekipy weszły bowiem na place budów, na których powstać ma 12,6 tysięcy mieszkań. To o 6,6% więcej niż przed rokiem – piszą na zakończenie eksperci z HRE Investments.
 

Skomentuj artykuł: