Nabór wniosków dla firm telekomunikacyjnych na dofinansowanie budowy sieci szybkiego internetu

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni mogą składać wnioski o dofinansowanie budowy infrastruktury szybkiego internetu na obszarach białych plam w konkursie ogłoszonym w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Na ten cel przeznaczono łącznie przeszło 10 mld zł – poinformowało ministerstwo cyfryzacji (MC).

1 czerwca br. ministerstwo ogłosiło największe w historii konkursy na dofinansowanie budowy dostępu do szybkiego internetu na obszarach białych plam. Dzięki temu dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 300 Mb/s powinno uzyskać ponad 1,7 mln gospodarstw domowych.

Wnioski o dofinansowanie w konkursie finansowanym ze środków KPO można składać do 4 sierpnia br. Do dyspozycji operatorów MC oddaje ponad 4,2 mld zł, zasięgiem szybkiej sieci zostanie objętych ponad 1 mln gospodarstw domowych zgrupowanych w 250 obszarach konkursowych. 

Nabór wniosków w równoległym konkursie finansowanym ze środków Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy został przesunięty na 1 sierpnia i potrwa do 31 sierpnia. W tym konkursie do zdobycia jest nawet 2,9 mld zł, a cel to niemal 700 tys. gospodarstw domowych z dostępem do szybkiego internetu.

Szczegółowe informacje o konkursach dostępne są na stronie internetowej Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Dla chcących sprawdzić, czy pod konkretnym adresem jest już dostęp do internetu albo czy będzie tam inwestycja finansowana ze środków publicznych (lub prywatnych), MC przygotowało stronę internetową internet.gov.pl.

Skomentuj artykuł: