Polacy coraz chętniej przekazują część należnego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Przez wiele lat był to 1%, w tym roku po raz pierwszy – półtora procenta. Warto pamiętać, że ta swoista „darowizna” pochodzi z podatku, który i tak trafiłby do Skarbu Państwa. I nie może być „potrącona” z nadpłaty, jeśli taka przysługuje.
Trwa właśnie czas, gdy sporo uwagi poświęcamy rozliczaniu podatków i w urzędach skarbowych składamy zeznania roczne PIT. To obowiązek każdego z nas, a zwłoka może być kosztowna.
W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o zasadach zwrotu nadpłaty. W jaki sposób przekazane zostaną pieniądze, ile czasu ma skarbówka na wykonanie przelewu bądź przekazu, od czego to jest uzależnione…
„Okres oczekiwania będzie znacznie krótszy, a i tak wyniesie do 45 dni od dnia złożenia zeznania, jeśli zeznanie będzie złożone w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem Twój e-PIT lub poprzez e-Deklarację. Natomiast osoby, które zdecydowały się na złożenie dokumentu w formie papierowej, muszą się uzbroić w jeszcze większą dawkę cierpliwości, bo tym przypadku właściwy urząd skarbowy ma czas na realizację wypłaty aż 3 miesiące od dnia złożenia zeznania przez podatnika” – tłumaczyliśmy.
Kiedy przyjdzie przelew ze skarbówki? Zależy, jak składasz zeznanie podatkowe
Zanim złożymy swój PIT w urzędzie skarbowym warto jeszcze przemyśleć ważną kwestię. Czyli przekazanie części podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Przez wiele lat był to 1%, teraz możemy przekazać 1,5%. To jest bardzo proste.
„Wystarczy, że wpiszesz numer KRS wybranej przez Ciebie organizacji pożytku publicznego oraz kwotę, jaką chcesz przekazać. Kwota ta nie może przekraczać 1,5% podatku należnego po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. Jeśli chcesz, by Twoje wsparcie zostało przeznaczone na konkretny cel szczegółowy, możesz go określić w przewidzianej do tego rubryce w zeznaniu podatkowym” – tłumaczy serwis gov.pl
Nowych zasad jest nieco więcej, a serwis FilaryBiznesu.pl informował o nich już w połowie zeszłego roku. Chociażby wprowadzono ułatwienia dla emerytów i rencistów, którzy chcą wesprzeć OPP. Nierzadko mający problem z wypełnianiem skomplikowanych dokumentów i przez to mogących rezygnować z możliwości pomocy. Teraz już nie będą musieli tego robić co roku.
Więcej i łatwiej. Jak poprawnie przekazać 1,5% podatku dla OPP?
Nie zmieniła się jednak kluczowa reguła. Decyzja o przekazaniu środków na OPP w żaden sposób nie wpływa na wysokość podatku należnego, a więc tego, który powinniśmy odprowadzić do budżetu państwa. Ale nie tylko…
„Relacja pomiędzy kwotą pobranych (odprowadzonych) zaliczek na podatek a kwotą należnego podatku za cały rok podatkowy pozostaje taka sama. Wynika to również wprost z konstrukcji zeznania podatkowego (PIT-36 czy PIT-37). Tak więc określenie w zeznaniu organizacji pożytku publicznego, której naczelnik urzędu skarbowego ma przekazać 1,5 proc. podatku, nie ma wpływu na wysokość nadpłaty zadeklarowanej przez podatnika w zeznaniu rocznym” – wyjaśnia serwis prawo.pl.
Bardzo ważne jest ostatnie zdanie. Warto bowiem sprostować pewien mit, który krąży w internecie i robi tzw. „złą robotę”. Jeśli ktoś chce przekazać część podatku na organizacje wspierające potrzebujących, to nie musi się obawiać, że zostanie potrącony z nadpłaty, której zwrot mamy otrzymać z urzędu skarbowego. Nie ma takiej możliwości.
Na koniec przypomnimy o sprawie z pozoru oczywistej, a jednak często zapominanej. Aby móc przekazać na rzecz fundacji, czy stowarzyszeń 1,5%, musimy osiągnąć dochody, od których odprowadzony został podatek. Jeśli go nie ma, to również nie ma możliwości wsparcia OPP.
„Z taką sytuacją możemy mieć miejsce chociażby w przypadku osiągnięcia dochodu nieprzekraczającego kwoty wolnej od podatku” – tłumaczy prawo.pl.