Teraz po 500 plus do ZUS

Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który przejął obsługę programu "Rodzina 500 plus", rozpoczął już wypłaty pieniędzy. Od lutego rodzice mogą wnioskować o „500 plus” na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski zwraca uwagę, że od 1 stycznia Zakład przyjmuje wnioski o świadczenie „500 plus” na nowo narodzone dzieci. - Chodzi o rodziców, którym urodziło się dziecko np. w styczniu. Te osoby będą pobierały środki w ramach tzw. starego okresu świadczeniowego, który kończy się wraz z końcem maja – przypomina. Zaznacza, że gminy będą kontynuowały wypłaty świadczeń do końca okresu, na jaki je przyznały, czyli do końca maja 2022 r. - W tej sytuacji jeśli środki z programu wypłaca już gmina to nie należy składać drugiego wniosku o świadczenie na ten okres. Gmina nadal będzie wypłacać świadczenie do 31 maja 2022 r. – dodaje rzecznik. - To bardzo ważna informacja dla rodziców i opiekunów. Widzimy, że w rejestrach ZUS pojawiły się wnioski rodziców, którzy korzystają już z programu i złożyli wniosek na tzw. stary okres świadczeniowy. W tej sytuacji ZUS odmówi przyznania środków, ponieważ rodzice pobierają już 500 plus z gmin – wyjaśnia Żebrowski.

Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą wnioskować o „500 plus” na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. - Oznacza to, że osoby, które pobierają już świadczenie i chcą je otrzymywać przez kolejne miesiące powinny złożyć odpowiedni wniosek – mówi rzecznik ZUS. Natomiast rodzic, który składa wniosek na nowonarodzone dziecko w lutym 2022 r. może złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe, ten trwający do 31 maja 2022 r. i na okres trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

Wnioski o przyznanie 500 plus od 1 stycznia 2022 r. można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Środki z programu są wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Ważna zmiana w ustawie dotyczy sposobu prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego - pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS. W przypadku, gdy na PUE ZUS pojawi się ważna informacja dotycząca 500 plus, rodzice otrzymają powiadomienie na maila lub sms. - Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął już wypłaty pieniędzy w ramach programu "Rodzina 500 plus" - informuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Pierwsze pieniądze zostały wypłacone 27 stycznia. Dzień później (28 stycznia) ZUS przelał kolejne środki, co łącznie daje kwotę prawie 600 tys. zł. - Niespełna miesiąc od przeniesienia programu 500 plus ZUS wypłaca już środki. Robimy wszystko, aby te pieniądze trafiły do rodziców jak najszybciej. Z naszych statystyk wynika, że niektóre osoby specjalnie czekały na możliwość złożenia wniosku do ZUS o świadczenie wychowawcze. Wiemy, że są rodzice, którzy dopełnili formalności kilka minut po północy, czyli w Nowy Rok – mówi prezes ZUS. Zwraca uwagę, że możliwość złożenia wniosków drogą elektroniczną to przede wszystkim ogromna wygoda dla rodziców. - Sami oni decydują kiedy to zrobić: rano, w południe czy wieczorem. Dzięki elektronizacji mogą starać się o środki z programu także w weekendy, kiedy tradycyjne odwiedzanie urzędów jest niemożliwe – wskazuje profesor.

Jak podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg przeniesienie obsługi programu „Rodzina 500+”– całego procesu przyjmowania wniosków, przyznawania i wypłaty świadczenia wychowawczego – do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to znaczne usprawnienie. Podobnie, jak udostępnienie tylko elektronicznych kanałów do składania wniosków. - Tak naprawdę, już w poprzednich latach zdecydowana większość rodziców składała wnioski online. To znacznie szybsze i wygodniejsze rozwiązanie. Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom rodzicom. Od 1 stycznia br. wnioski o przyznanie świadczenia można składać tylko drogą elektroniczną. Każdy, kto będzie miał problem ze złożeniem wniosku, może zgłosić się po pomoc do ZUS – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. – Sam proces składania wniosków, jak również istota programu pozostają niezmienne, rodzice mogą być spokojni. Pragnę także przypomnieć, że ZUS odpowiada także za obsługę rodzinnego kapitału opiekuńczego. Wnioski o świadczenie można składać od 1 stycznia br., kiedy rozwiązanie to weszło w życie – dodaje minister Marlena Maląg.

Źródło

Skomentuj artykuł: