Turystyka i branża hotelowa uzyskały prawie 6 mld zł pomocy od państwa

Na koniec sierpnia 2022 r. Polski Holding Hotelowy (PHH) odnotował zysk netto w wysokości 32,8 mln zł - poinformował w poniedziałek prezes spółki Gheorghe Marian Cristescu. Turystyka i branża hotelowa uzyskały prawie 6 mld zł pomocy od państwa - dodał.

"Ostatnie miesiące były czasem intensywnej pracy, który przełożył się na bardzo dobre wyniki dla PHH. Niewątpliwie wpływ na tę sytuację miało również zniesienie obostrzeń pandemicznych" - przekazał w informacji prasowej prezes PHH.

Jak dodał, lato 2022 r. to przede wszystkim bardzo dobre wyniki we wszystkich siedmiu hotelach przylotniskowych PHH, jak również bardzo dobre wyniki w hotelach wypoczynkowych na poziomie rekordowego 2019 r., a więc przed wybuchem pandemii.

Prezes spółki podkreślił, że znaczącą rolę odgrywają również wyniki osiągane w Rzeszowie. "W tym ostatnim przypadku nie bez znaczenia jest wojna w Ukrainie, gdyż lotnisko na Podkarpaciu i granica w Przemyślu stały się oknem na świat dla Ukrainy" - wskazał. - "Na koniec sierpnia 2022 r. spółka PHH odnotowała zysk netto w wysokości 32,8 mln zł. Na ten wynik niewątpliwie wpływa również umorzenie 70 proc. pożyczki preferencyjnej, którą uzyskaliśmy z Polskiego Funduszu Rozwoju. To przekłada się także na nasz wynik EBITDA za ostatnie 8 miesięcy, który jest na poziomie 43 mln zł" - przekazał Cristescu.

Szef PHH poinformował, że osiągnięte w tym roku wyniki w głównych wskaźnikach operacyjnych, takich jak obłożenie, cena średnia i GOP – wynik operacyjny brutto, są porównywalne do tych z 2019 r. "Niemniej tegoroczne wyniki finansowe spółki są nieporównywalnie lepsze niż w 2019 r." - zaznaczył.

Cristescu przypomniał, że PHH przez ostatnie dwa lata otrzymał z Polskiego Funduszu Rozwoju pożyczki na poziomie blisko 27,8 mln zł, z czego 72 proc. tej kwoty zostało umorzone.

"Natomiast w tym czasie PFR przeznaczył w sumie 2,85 mld zł dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, z czego 90 proc. dla MSP i 72 proc. dla dużych firm zostało umorzone. Niewątpliwie ta pomoc finansowa była dużym wsparciem dla branży hotelarskiej, a także wpłynęła na poprawę wyników i stabilną sytuację wielu hoteli w skali całego kraju" - ocenił prezes PHH.

Zaznaczył, że prócz wsparcia PFR, spółka korzystała z innych form pomocy od rządu, m.in. świadczenia postojowego, zwolnienia z opłacania składek ZUS, dofinansowania do wynagrodzeń. "Z informacji, które otrzymaliśmy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że na dodatkowe świadczenia postojowe dla hotelarzy oraz na zwolnienia z obowiązku opłacania składek dla przedsiębiorców, ZUS przeznaczył w sumie 231 mln zł" - poinformował szef PHH.

Według niego na wynik firmy wpływ miał, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, Polski Bon Turystyczny. "Od początku uruchomienia tego projektu aż do dzisiaj hotele i obiekty z Grupy PHH uzyskały ok. 12 mln zł, zaś do branży turystycznej wpłynęło 2,89 mld zł" - przekazał Cristescu.

"Jeżeli podsumujemy tylko te środki z PFR, ZUS i PBT, a przecież wiemy, że były i są też inne formy wsparcia, to wynika, że turystyka i branża hotelowa uzyskały prawie 6 mld zł pomocy od państwa. Bez tego wsparcia hotelarzom byłoby bardzo trudno przetrwać kryzys covidowy i odbudowywać swoje wyniki, tym bardziej w sytuacji trwającej wojny za naszą wschodnią granicą i zdecydowanym wzrostem cen mediów – zwłaszcza prądu i gazu" - podkreślił prezes PHH.

Polski Holding Hotelowy to spółka w 100 proc. z kapitałem państwowym, której celem jest skonsolidowanie i nowoczesne zarządzenie obiektami świadczącymi usługi hotelarskie, należącymi do Skarbu Państwa. W grupie kapitałowej PHH znajdują się łącznie 54 hotele i obiekty z blisko 6 tysiącami pokoi, co czyni ją drugą największą grupą hotelową w kraju i pierwszą z wyłącznie polskim kapitałem. Grupa współpracuje – jako franczyzobiorca – z światowymi sieciami hotelowymi, takimi jak Marriott International, Hilton International, Best Western Hotels&Resorts, InterContinental Hotels Group i Louvre Hotels Group.

Źródło

Skomentuj artykuł: