Tusk zapowiadał "masywny pakiet" deregulacji. Konferencję odwołano

Na dzisiaj Donald Tusk zapowiadał prezentację "pierwszego, masywnego pakietu" w sprawie deregulacji. Jak się okazało, konferencja została przełożona i pakiet zaprezentowany dopiero po świętach wielkanocnych.

Podczas kongresu EFNI szef rządu zapowiedział, że w czwartek zaprezentuje pierwszy, masywny pakiet dotyczący deregulacji. Jak mówił, jest przekonany, iż uwolnienie od biurokratycznych barier gospodarki europejskiej odbędzie się z korzyścią dla Polski. 

W lutym Donald Tuska  zaproponował szefowi InPostu Rafałowi Brzosce pokierowanie zespołem przygotowującym pakiet propozycji deregulacji. W marcu rząd otrzymał pierwszą turę rozwiązań deregulacyjnych. Kilka dni temu Brzoska zapowiedział, że do 1 czerwca złożonych zostanie 400 propozycji deregulacji przepisów.

W środę przewodniczący rządowego zespołu ds. deregulacji, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Maciej Berek powiadomił, że rząd rozpatrzył dotąd 173 propozycje kierowanej przez Rafała Brzoskę inicjatywy SprawdzaMY.

Berek uściślił, że 108 postulatów (62 proc.) zostało zaakceptowanych, 11 spośród nich jest zostało już zrealizowanych (Rada Ministrów przyjęła odpowiedni akt prawny/projekt ustawy), a 17 kolejnych jest w procesie legislacyjnym.

Przewodniczący rządowego zespołu ds. deregulacji przekazał również, że 26 złożonych przez inicjatywę SprawdzaMY postulatów (15 proc.) wymaga "pogłębionych analiz". "Na 32 postulaty (19 proc.) nie wyraziliśmy zgody, ze względu m. in. na kwestie bezpieczeństwa i stabilności finansów publicznych" - dodał Berek.

Poinformował również, że podczas środowego spotkania rządowego zespołu ds. deregulacji omawiane były m. in. propozycje dotyczące poprawy efektywności funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

 

Źródło