Wybierając się w zagraniczną podróż – czy to na wakacje, czy do pracy – lepiej się zabezpieczyć na przykre sytuacje. Chociażby wypadek, chorobę, czy nagłą wizytę u lekarza. Wówczas bardzo pomocna będzie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W jakich krajach jest honorowana? Co możemy dzięki niej załatwić, a co zostało wyłączone ze świadczenia? Komu przysługuje? Znajomość zawczasu tych zasad niewątpliwie się przyda.
Pod koniec zeszłego roku Lotnisko Chopina w Warszawie pochwaliło się, że na jego terenie Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił specjalny punkt obsługi, w którym można tuż przed wylotem przeprowadzić niektóre formalności. To szczególnie cenna informacja dla „zapominalskich”, którzy nie zdążyli wyrobić chociażby karty EKUZ.
„Podróżni na lotnisku mają zwykle mało czasu. W pośpiechu zapominają często o ważnych rzeczach, takich jak na przykład Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która pozwala korzystać z opieki medycznej między innymi w państwach Unii Europejskiej” – tłumaczył Stanisław Wojtera, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”.
Ponieważ w tym przypadku kluczowy jest czas, to wystarczy wypełnienie prostego formularza, karta od razu zostaje wydrukowana i wydana podróżnemu.
Najlepiej jednak nie zostawiać ważnych spraw do załatwienia na ostatnią chwilę przed dalekim wyjazdem, a wyrobienie karty EKUZ na pewno do takich się zalicza. Dlaczego jest ona tak istotna, choć najlepiej, gdyby nigdy się nie przydała, bo to by oznaczało, iż wycieczka przebiegła bez przykrytych przygód.
To unijny dokument, który potwierdza prawo do świadczeń medycznych. Nie jest obowiązkowy.
„EKUZ może zostać wydana wyłącznie osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego lub osobom, które mają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi” - podkreślono na stronie pacjent.gov.pl
Karta wydana w Polsce uprawnia do skorzystania z leczenia podczas pobytu w większości krajów europejskich, nie tylko należących do Unii, ale również Islandii, Norwegii, Szwajcarii, Lichtensteinie, Wielkiej Brytanii. Co ważne, obowiązuje również na terytoriach zamorskich, które są bardzo popularne wśród turystów, czyli np. Martynika, Madera, Azory, Wyspy Kanaryjskie, Majorka. Natomiast nie jest honorowana na terenie Monako, San Marino i Watykanu.
„EKUZ uprawnia do wszystkich świadczeń zdrowotnych za granicą, które będą niezbędne w Twoim stanie zdrowia do końca pobytu w danym kraju. Nie refunduje jednak leczenia planowanego” – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Zaznaczając, że każdorazowo podlegamy przepisom państwa na tych samych warunkach, co jego ubezpieczeni obywatele. – „Jeżeli w danym kraju istnieje obowiązek współpłacenia, również poniesiesz takie koszty”.
Przykładowo, we Francji 30% honorarium lekarza, w Austrii – koszt wezwania karetki, w Niemczech – 10 euro za dzień pobytu w szpitalu. Ale generalną zasadą jest, że karta EKUZ uprawnia do bezpłatnej pomocy lekarskiej, bo rozliczenie kosztów odbywa się pomiędzy NFZ i jego odpowiednikiem w danym kraju. Warto jednak pamiętać, że podobnie jak w Polsce, również za granicą, nie wszyscy lekarze mają umowy z ubezpieczalnią. Dlatego należy sprawdzić, czy specjalista, z którego pomocy chcemy skorzystać, honoruje kartę EKUZ.
Oczywiście, nie każdy zabieg można dzięki niej przeprowadzić.
„Z tą kartą nie licz na bezpłatną operację plastyczną ani planowany zabieg korekty zaćmy Jeśli nagle rozboli Cię ząb, dentysta Ci pomoże, ale wyłącznie w zakresie, który obowiązuje w danym kraju (np. dostaniesz tańsze wypełnienie). Jeśli złamiesz nogę, dostaniesz udaru, silnie się zatrujesz lub dostaniesz zawału, to EKUZ obejmie koszty Twojego leczenia” – tłumaczy pacjent.gov.pl
Jeśli przebywając za granicą będziemy zmuszeni pokryć koszty leczenia, to po powrocie do Polski można złożyć w NFZ wniosek o refundację. Na pewno jednak posiadanie EKUZ nie pokryje kosztów powrotu do kraju związanego z nagłym zachorowaniem. W wielu krajach nie obejmuje również pomocy udzielanej przez ratowników górskich po wypadkach narciarskich. Jest to bowiem uznawane za świadczenie prywatne. Nie obejmuje również transportu zwłok.
„EKUZ nie jest kartą dla całej rodziny. Każdy jej członek otrzymuje swoją kartę, także dziecko. EKUZ jest ważna z dowodem tożsamości dziecka lub rodzica” – podkreśla pacjent.gov.pl
Wniosek o wydanie EKUZ można złożyć osobiście w placówce NFZ lub wysłać tradycyjną pocztą, ale również za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP, albo poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
Jeśli wniosek składasz osobiście, to kartę powinieneś otrzymać od ręki, natomiast w innych przypadkach dostarczona zostanie tradycyjną pocztą i z reguły to potrwa kilkanaście dni. Dłużej w sezonie turystycznym. Dlatego właśnie nie należy jej wyrobienia zostawiać „na ostatnią chwilę”.
Ważność EKUZ jest uzależniona od indywidualnej sytuacji ubezpieczonego. Może to być 6 miesięcy, półtora roku, pięć lat...
Ze szczegółowymi zasadami można zapoznać się tutaj KLIKNIJ