Najbogatszy Ukrainiec chce inwestować w Polsce

Nasz kraj będzie kluczowym rynkiem inwestycji wiatrowych, słonecznych i magazynowych dla DRI z grupy DTEK, kontrolowanej przez Rinata Achmetowa, najbogatszego człowieka w Ukrainie - pisze "Puls Biznesu".

Gazeta przypomina, że pod koniec marca DRI, spółka zależna ukraińskiej grupy energetycznej DTEK, kontrolowanej przez Rinata Achmetowa, oligarchę i najbogatszego człowieka w Ukrainie, kupiła od polskiej spółki Columbus magazyn energii.

Prezes DRI John Stuart przekazał w rozmowie z "Pulsem Biznesu", że spółkę interesują inwestycje w produkcję energii odnawialnej i dekarbonizację na rynkach, które są niedoinwestowane i na które działalność spółki może wywierać największy wpływ.

"Niemcy, Hiszpania czy Wielka Brytania to rynki dojrzałe, na których nie brakuje kapitału ani doświadczonych inwestorów. Dlatego patrzymy w kierunku Europy Wschodniej i Południowej. Tam nasza działalność ma szanse realnie przyśpieszyć odchodzenie od produkowania energii z węgla"

 – podkreślił.

Stuart w rozmowie z dziennikiem wskazał, że największy potencjał spółka widzi w lądowej energetyce wiatrowej. "Wiemy, że rozwój tego sektora był w ostatnich latach ograniczony, a teraz przyśpiesza" - dodał.

Jak zauważa "PB", Polska, jako rynek duży, ma dla DRI duże znaczenie. Celem spółki w Polsce jest osiągnięcie 1 GW mocy.

 "Złożą się na to źródła odnawialne i magazyny energii, przy czym magazyny będą stanowić ok. 25 proc. portfela, a może nawet więcej" - pisze dziennik. 

Skomentuj artykuł: