Na fragmentach pagerów, które eksplodowały we wtorek, znajdowały się etykiety wskazujące na tajwańskiego producenta Gold Apollo. Firma zaprzeczyła jednak, jakoby wyprodukowała urządzenia użyte w ataku. BBC poczyniło własne ustalenia w tej sprawie.
Tajwański rząd poinformował, że żaden z komponentów tysięcy pagerów używanych przez zbrojną grupę Hezbollah, które eksplodowały w Libanie na początku tego tygodnia, nie został wyprodukowany na wyspie.
„Komponenty do pagerów Hezbollahu nie zostały przez nas wyprodukowane”
– powiedział w piątek dziennikarzom minister gospodarki Tajwanu Kuo Jyh-huei. Dodał, że śledztwo sądowe jest już w toku.
„Chcę poznać prawdę, ponieważ Tajwan nigdy nie eksportował tego konkretnego modelu pagera” – powiedział minister spraw zagranicznych Tajwanu Lin Chia-lung.
Na początku tego tygodnia szef Gold Apollo, Hsu Ching-Kuang, zaprzeczył, jakoby jego firma miała cokolwiek wspólnego z atakami. Poinformował jednocześnie, że udzielił licencji na swój znak towarowy węgierskiej firmie o nazwie BAC Consulting na używanie nazwy Gold Apollo na ich własnych pagerach.
Próby skontaktowania się z BAC przez BBC jak dotąd nie przyniosły rezultatu. Jej dyrektor generalna, Cristiana Bársony-Arcidiacono, powiedziała amerykańskiemu serwisowi informacyjnemu NBC, że nic nie wie i zaprzeczyła, jakoby jej firma produkowała pagery.
Węgierski rząd oświadczył, że BAC nie ma w tym kraju „żadnego zakładu produkcyjnego ani operacyjnego”.
Jednak według raportu „New York Timesa”, cytującego izraelskich oficerów wywiadu, BAC była firmą-przykrywką, która wykonywała sprzęt dla Izraela.
W kolejnej serii wybuchów w środę eksplodujące krótkofalówki zabiły 20 osób i raniły co najmniej 450 - poinformowało libańskie ministerstwo zdrowia. Japoński producent przenośnych radioodbiorników Icom zdystansował się od krótkofalówek z jego logo, twierdząc, że zaprzestał produkcji tych urządzeń dziesięć lat temu.
O incydent ten został obwiniony również Izrael. Zdaniem ekspertów zamachy te oznaczają poważną eskalację konfliktu między obiema stronami.
Zarówno Izrael jak i Hezbollah są zaangażowane w wojnę transgraniczną od czasu wybuchu konfliktu w Strefie Gazy w październiku ubiegłego roku.
Trudność w zidentyfikowaniu producentów urządzeń uwypukliła, jak skomplikowane stały się globalne łańcuchy dostaw elektroniki.