W Nysie w ramach BIZ powstanie fabryka materiałów akumulatorowych

Blisko 1,7 mld euro do końca 2030 r. zainwestują firmy Umicore i PowerCo w nowy zakład produkujący aktywne materiały katodowe (CAM) do akumulatorów pojazdów elektrycznych.

Zakład produkcyjny ma działać na potrzeby partnera Umicore – spółki PowerCo. Obie firmy sformalizowały w tym celu współpracę z początkiem 2023 r., tworząc projekt i spółkę joint-venture o nazwie IONWAY. Fabryka zlokalizowana będzie w Nysie (woj. opolskie) na terenach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK” - poinformowało ministerstwo rozwoju i technologii (MRiT).

Idealne miejsce

Grupa Umicore jest obecna w Polsce od 2015 roku. Fabryka w Nysie będzie ich trzecią inwestycją w Polsce, a drugą w której produkowane będą katodowe materiały akumulatorowe na potrzeby europejskich klientów z branży motoryzacyjnej. Prace budowlane mają rozpocząć się jeszcze w br., a produkcja powinna ruszyć w 2026 r. W fabryce do 2030 r. ma powstać około 900 nowych miejsc pracy.

Jak mówią przedstawiciele firmy Umicore i PowerCo, Opolszczyzna i Nysa, gdzie od 2021 r. funkcjonuje drugi zakład Umicore w Polsce, to idealny teren do realizacji kolejnych celów biznesowych tych marek. Lokalizacja inwestycji ma centralne położenie w Europie Środkowej i dobrze rozwinięte połączenia komunikacyjne z rynkami docelowymi. Dzięki temu koszty logistyczne mogą być zredukowane, co ma szczególne znaczenie dla kompletności łańcucha dostaw, które są dla partnerstwa obu firm, w ramach projektu i nowo utworzonej spółki IONWAY, kluczowym elementem zamkniętego obiegu materiałów akumulatorowych, w duchu gospodarki zrównoważonej i cyrkularnej. Bliskość uznanych uczelni wyższych oraz instytutów badawczych ulokowanych w pobliskim Opolu, a także w niedalekim Wrocławiu oraz konurbacji górnośląskiej, zapewnia dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry.

Czytaj więcej w tym temacie

Wysokopłatne miejsca pracy

Elektromobilność to ogromna i wciąż rosnąca gałąź gospodarki przyszłości. Dzięki tej inwestycji Polska umacnia się na pozycji jej lidera nie tylko w Europie ale i na świecie. Zainteresowanie sektorem e-mobility wynika przede wszystkim ze zwiększonej świadomości ekologicznej konsumentów, dążenia do jak najbardziej zrównoważonego rozwoju oraz postępu technologicznego. (...)Inwestycja Umicore i PowerCo to nie tylko ważny krok w modernizacji naszego przemysłu, ale też nowe, wysokopłatne miejsca pracy i kolejna szansa na rozwój regionu i ogromna szansa dla o młodych wykształconych ludzi, którzy stali się już wizytówką Polski i polskiej gospodarki

podkreśla prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Paweł Kurtasz

Nowa inwestycja zapewni Umicore ciągłość zamówień, a spółce PowerCo stabilne dostawy aktywnego materiału katodowego. Tak zaplanowana współpraca będzie motorem wzrostu dla obu stron joint-venture.

Dzięki strategicznemu położeniu nowego zakładu, zaraz obok fabryki materiałów katodowych należącej do Umicore, wciąż unikalnej w skali całej Europy, sprawia że transformacja w zakresie elektromobilności i zrównoważonego transportu staje się faktem – podkreśla Mathias Miedreich, CEO w firmie Umicore.

Naszym wspólnym celem jest to, aby samochody elektryczne stały się dostępne dla każdego - zaznacza Thomas Jansseune, CEO spółki IONWAY.

Źródło

Skomentuj artykuł: