Komisja Europejska wydała zgodę na to, by Niemcy przekazały 920 mln euro pomocy bezzwrotnej na budowę fabryki półprzewodników w Dreźnie. Inwestycję o łącznej wartości 3,5 mld euro realizuje niemiecka firma Infineon. Budowa rozpocznie się w 2026 r.
Jak podała KE w wydanym w czwartek komunikacie, wsparcie pozwoli firmie Infineon na dokończenie projektu MEGAFAB-DD, który "będzie w stanie produkować szeroką gamę różnych typów czipów".
"Nowy zakład produkcyjny zapewni UE elastyczne moce produkcyjne, a tym samym wzmocni bezpieczeństwo dostaw, odporność i autonomię technologiczną Europy w zakresie technologii półprzewodnikowych"
- podkreśliła.
Udzielanie wsparcia firmom jest rygorystycznie regulowane i nadzorowane w UE. Chodzi o to, by zapobiec zakłóceniom konkurencyjności na jednolitym rynku przez duże gospodarki. Niemniej, ze względu na strategię uniezależniania się Europy od Chin w branży półprzewodników, KE dopuszcza możliwość dotowania przedsięwzięć, które mają się do tego przyczynić.
Wyprodukowane w nowej fabryce półprzewodniki znajdą zastosowanie m.in. w przemyśle motoryzacyjnym. Według KE będzie to pierwszy zakład w Europie, który będzie mógł szybko przełączać produkcję między dwiema rodzinami technologii, zachowując jednocześnie wysoką wydajność. Fabryka pod Dreznem ma osiągnąć pełną wydajność w 2031 r.
Infineon prowadzi produkcję w Dreźnie od 1994 r. Wcześniej firma weszła we współpracę z niemieckim Boschem i holenderskim producentem czipów NXP, by utworzyć spółkę typu joint venture razem z tajwańskim gigantem w sektorze półprzewodników TSMC. Utworzona europejska spółka ESMC otrzymała z kolei od rządu w Niemczech wsparcie w wysokości 5 mld euro, na co zgodę również wyraziła KE. Fabryka została otwarta w Dreźnie w sierpniu 2024 r.