Międzynarodowy pakt dla wodoru

Europejscy operatorzy systemów przesyłowych gazu: fiński Gasgrid Finland, estoński Elering, łotewski Conexus Baltic Grid, litewski Amber Grid, polski Gaz- System oraz niemiecki ONTRAS podpisali umowę o współpracy w projekcie rozwoju infrastruktury wodorowej od Finlandii przez Estonię, Łotwę, Litwę i Polskę do Niemiec - podał Gaz-System.

Projekt o nazwie Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy ma wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne regionu, zmniejszyć zależność od importowanej energii z paliw kopalnych oraz będzie odgrywał istotną rolę w dekarbonizacji społeczeństw i energochłonnych gałęzi przemysłu zlokalizowanych wzdłuż korytarza - przekazał w komunikacie polski operator systemu przesyłu gazu.

Wskazał na "znaczny potencjał" projektu, który może się przyczynić do osiągnięcia unijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych poprzez zastąpienie obecnej produkcji opartej na paliwach kopalnych i stosowaniu paliw kopalnych w przemyśle, sektorze transportowym, elektroenergetyce i ciepłownictwie.

"Państwa członkowskie UE są obecnie na etapie dynamicznych zmian związanych z transformacją energetyczną i dekarbonizacją europejskiej gospodarki. Oczekuje się, że wodór będzie jednym z kluczowych paliw w transformacji energetycznej UE. Obecnie na gruncie dobrej współpracy operatorzy systemów przesyłowych gazu (OSP) przechodzą od wizji Europejskiego Szkieletu Wodorowego (European Hydrogen Backbone - EHB) do działania. 14 grudnia 2022 r. OSP z sześciu krajów UE podpisali porozumienie o współpracy w ramach transgranicznego projektu Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego"

napisano w komunikacie Gaz-Systemu.

Wskazano, że Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy wpisuje się także w strategię dywersyfikacji dostaw energii oraz wpływa na przyspieszenie rozwoju energii odnawialnej, co pozwala w szczególności na osiągnięcie unijnego celu, jakim jest krajowa produkcja 10 mln ton wodoru ze źródeł odnawialnych do 2030 roku. Korytarz umożliwia transport ekologicznego wodoru produkowanego w obszarze Morza Bałtyckiego do punktów poboru i klastrów przemysłowych zlokalizowanych wzdłuż całego korytarza, jak również w Europie Środkowej.

"Ponadto, jeśli infrastruktura wodorowa będzie rozbudowywana wokół Morza Bałtyckiego, może powstać silny rynek wodoru umożliwiający dostęp do szeroko dostępnych i konkurencyjnych odnawialnych źródeł energii. Projekt zdecydowanie wpisuje się w Unijną strategię wodorową oraz plan REPower-EU. Co więcej, Bałtycki Korytarz Wodorowy będzie wspierał wybrane regionalne i unijne cele klimatyczne, takie jak Zielony Ład oraz pakiet Fit for 55" - podano.

Jak wyjaśniono, ze względu na złożoność projektu, jego partnerzy "podejmują proaktywne działania w kierunku realizacji projektu". W pierwszej fazie realizacji, w 2023 roku partnerzy projektu przeprowadzą wstępne studium wykonalności i na jego podstawie, podjęta zostanie decyzja o kontynuacji projektu. Kolejne etapy projektu obejmują fazę projektowania, fazę uzyskiwania pozwoleń, budowę i przekazanie do użytkowania. 

Źródło

Skomentuj artykuł: