Programy pomocowe dla polskich przedsiębiorców będą przedłużone

UOKiK notyfikował Komisji Europejskiej przedłużenie programów pomocowych, których celem jest wsparcie polskich przedsiębiorców w związku z epidemią Covid-19. Urząd oczekuje, że KE wyda decyzję w tej sprawie w ciągu kilku dni roboczych.

UOKiK koordynował na poziomie krajowym proces uzgadniania programów pomocowych, zatwierdzonych na podstawie Tymczasowych ram, których okres stosowania powinien być przedłużony, a 13 listopada br. przesłał do Komisji Europejskiej notyfikację grupową. Umożliwi to Komisji Europejskiej przyjęcie jednej decyzji dotyczącej wszystkich zgłoszonych programów pomocowych. Urząd oczekuje, że KE wyda niebawem decyzję w tej sprawie.

- W tym trudnym dla pracowników i przedsiębiorców czasie niezwykle ważne jest podtrzymanie rządowego wsparcia, udzielanego w ramach pomocy publicznej. (...)Przekazaliśmy do KE notyfikację przedłużającą programy pomocowe, aby programy oferowane przez rząd mogły w dalszym ciągu podtrzymywać płynność w przedsiębiorstwach, umożliwiając utrzymanie miejsc pracy. Pracujemy z ministerstwami i instytucjami publicznymi nad kolejnymi programami rządowymi w ramach instrumentów pomocy publicznej

wskazuje prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.

Do przedłużenia okresu stosowania zgłoszono prawie wszystkie obowiązujące obecnie programy pomocowe mające na celu wsparcie gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19. Będą mogły być stosowane do 30 czerwca 2021 r. (część z nich została już wcześniej przedłużona w ramach toczących się postępowań notyfikacyjnych).

Notyfikacja dotyczy następujących programów:

  • polski program gwarancji publicznych na wsparcie gospodarki w związku z pandemią koronawirusa;
  • polskie środki antykryzysowe - COVID-19 - dopłaty do wynagrodzeń, ulgi podatkowe i w zakresie składek na ubezpieczenia społeczne oraz inne środki.

Notyfikacja wynika z przyjęcia przez Komisję komunikatu, w którym do 30 czerwca 2021 r wydłużona została możliwość stosowania środków pomocowych określonych w Tymczasowych ramach. Pierwotnie wsparcie miałoby wygasnąć z końcem bieżącego roku.

Skomentuj artykuł:

N