Rok, który sprowadził Dolinę Krzemową na ziemię

 

Dobiega kresu okres prosperity firm z sektora technologicznego spowodowany w dużej części obostrzeniami związanymi z Covidem. Wszystkie główne większe koncerny z tej branży dotkliwie odczuły zmiany na rynku. Do ich obecnej sytuacji przyczynił się także obecny kryzys energetyczny, wzrost inflacji oraz stóp procentowych jak również zmniejszenie wpływów z reklam.

W pierwszym dniu handlowym 2022 roku Apple osiągnął nowy kamień milowy dla branży technologicznej: producent iPhone'a stał się pierwszą spółką notowaną na giełdzie, która osiągnęła kapitalizację rynkową w wysokości 3 bilionów dolarów, a Microsoft i Google nie były daleko w tyle. Jakkolwiek oszałamiająca była ta wycena, pojawiły się nagłówki spekulujące na temat tego, ile czasu upłynie, zanim Apple i jego rywale osiągną 5 bilionów dolarów. Branża technologiczna, już dominująca, wydawała się być skazana na dalszy rozwój. Rozprzestrzenianie się wariantu Omicron sugerowało ciągły popyt na towary i usługi cyfrowe napędzany pandemią, co podtrzymywało wiele firm technologicznych. 
Ale rok kończy się zupełnie inaczej. Zbieg okoliczności czynników sprowadził na ziemię niegdyś wysoko wyceniany sektor technologiczny, czyniąc go jednym z największych przegranych 2022 roku.
W ciągu roku zmieniło się zapotrzebowanie na wiele narzędzi technologicznych w dobie pandemii; inflacja poszybowała w górę; Stopy procentowe wzrosły, a obawy o zbliżającą się recesję odbiły się na wydatkach konsumentów i reklamodawców, z których te ostatnie stanowią podstawową działalność wielu znanych marek w branży technologicznej.
Rezultatem była „krwawa łaźnia”, jakiej nie widział przemysł technologiczny w ciągu ostatniej dekady. Akcje spółek technologicznych zanurkowały w związku z pogorszeniem koniunktury. Dziesiątki tysięcy szeregowych pracowników technologicznych straciło środki do życia w wyniku masowych zwolnień, zarówno w gigantach technologicznych, takich jak Amazon i Meta, jak i w mniejszych firmach. Świat kryptografii prawie się załamał. A cała branża znana z ambitnych celów zaczęła zamykać projekty i ogłaszać wysiłki na rzecz cięcia kosztów.
Przez lata Dolina Krzemowa przedstawiała swoich założycieli jako wizjonerów, którzy potrafią patrzeć daleko w przyszłość. Ale nagle wielu z jej najwybitniejszych założycieli musiało przyznać się do brutalnej prawdy: nie mogli nawet przewidzieć dwóch lat do przodu.
Jeden po drugim wizjonerzy z Doliny Krzemowej wyznawali mea culpas. Założyciele Stripe, Twitter i Facebook po kolei przyznawali, że albo zbyt szybko rozwijali swoje firmy, albo byli zbyt optymistycznie nastawieni do napędzanego pandemią wzrostu w swoim sektorze.
Sektor technologiczny był także szczególnie dotknięty skutkami podwyżek stóp procentowych w tym roku. Dolina Krzemowa jako całość jest prawdopodobnie bardziej wrażliwa na podwyżki stóp procentowych niż inne branże, ponieważ wiele firm technologicznych polega na łatwym dostępie do finansowania, aby realizować swoje ambitne projekty, zazwyczaj przed osiągnięciem zysku.
Kapitalizacja rynkowa Apple wynosi obecnie nieco ponad 2 biliony dolarów. Akcje Amazon spadły o około 50% od początku roku. Akcje Meta ucierpiały jeszcze mocniej, tracąc prawie dwie trzecie swojej wartości w 2022 roku. 
 

 

Źródło

Skomentuj artykuł: