Turcja otrzyma 25 proc. zniżki na zakup ukraińskich produktów rolnych za pomoc w odblokowaniu portów

Ukraina zgodziła się udzielić Turcji 25 procent zniżki na zakup produktów rolnych w zamian za mediacje w celu przywrócenia handlu morskiego - poinformował turecki dziennik "Yeni Safak", cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

"Turcja jest gotowa pełnić rolę arbitra w organizowaniu eksportu zboża z ukraińskich portów morskich zablokowanych przez rosyjską flotę wojenną" - powiedział turecki minister rolnictwa i leśnictwa Vahit Kirisci w wywiadzie dla "Yeni Safak".

Według gazety przedstawiciele Turcji, Ukrainy, Rosji i ONZ mają się spotkać w środę w Stambule, aby omówić kwestię żeglugi handlowej po Morzu Czarnym w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę. Kirisci stwierdził, że Ukraina obawia się ewentualnego ataku ze strony rosyjskich okrętów po uruchomieniu żeglugi i potrzebuje od państw trzecich gwarancji bezpiecznego eksportu płodów rolnych. "Jako Turcja mówimy Ukrainie: Możecie wywieźć tę żywność, Rosja nie zaatakuje was, gdy korytarz zostanie otwarty" - cytuje gazeta słowa ministra. Wspomniał on również o negocjacjach z Rosją na temat warunków ewentualnego "korytarza zbożowego". "Powiedzieliśmy Rosji: Nie atakujcie, dopóki ta żywność nie zostanie dostarczona (...) Ukraina wywiezie ten towar, bo świat tego potrzebuje. Staramy się być pomostem między tymi dwoma krajami" - dodał minister.

Kirisci powiedział również, że trwają negocjacje w sprawie warunków eksportu ukraińskiego zboża i że zawarto już porozumienie z Ukrainą w sprawie zniżki dla Turcji. "Ukraińcy zgodzili się dać nam 25 procent rabatu. Mają jednak dylemat związany z bezpiecznym eksportem towaru. Chcą, by Turcja była arbitrem. Zarówno Rosja, jak i Ukraina ufają tylko nam" - powiedział minister.

Według niego środowe spotkanie w Stambule będzie miało charakter "rozmów rozpoznawczych" na temat wznowienia eksportu zboża z Ukrainy.

Agencja Interfax-Ukraina poinformowała ponadto, że turecki minister obrony Hulusi Akar powiedział we wtorek, iż osiągnięto pewien postęp w rozmowach między Ukrainą, Rosją i ONZ na temat wznowienia eksportu ukraińskiego zboża. Według ministra strony uczestniczące w negocjacjach mają wolę polityczną, aby rozwiązać tę kwestię.

Źródło

Skomentuj artykuł: