Współpracujemy z Kazachstanem w transporcie kolejowym, drogowym i lotniczym

Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel rozmawiał z wiceministrem przemysłu i rozwoju infrastrukturalnego Kazachstanu Berikiem Kamaliyevem. Kazachstan jest dla Polski partnerem strategicznym w Azji Centralnej w obszarze transportu.

Podczas wideorozmowy omówiono kluczowe kwestie związane ze współpracą w transporcie kolejowym, drogowym oraz lotniczym.

Wiceminister Bittel przypomniał, że Polska prowadzi inwestycje na kolejowych przejściach granicznych: Terespol-Brześć oraz w porcie logistycznym Małaszewicze, w rejonie przejścia Siemianówka-Swisłocz, a także przejścia Kuźnica Białostocka-Bruzgi. Ponadto w centralnej Polsce, na skrzyżowaniu międzynarodowych korytarzy transportowych na kierunkach wschód - zachód i północ - południe, PKP Cargo SA realizuje budowę Centralnego Portu Logistycznego Zduńska Wola-Karsznice.

W czerwcu 2021 r., po półtorarocznej przerwie spowodowanej globalną sytuacją pandemiczną, Polskim Liniom Lotniczym LOT udało się wznowić bezpośrednie połączenia na trasie Warszawa - Nur-Sułtan - Warszawa. Ministrowie wyrazili poparcie dla obecnie prowadzonych rozmów na poziomie eksperckim w sprawie możliwości zacieśnienia współpracy i rozszerzenia siatki połączeń lotniczych.

Obie strony pozytywnie oceniają dotychczasową współpracę pomiędzy Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego i inspekcją transportową Kazachstanu. Wymiana doświadczeń oraz wzajemne wizyty studyjne prowadzone przez te instytucje przyczyniają się do zacieśnienia współpracy obydwu państw w zakresie nadzoru nad transportem drogowym.

Skomentuj artykuł: